Сьогодні виповнюється 30 років видавничого життя мого незмінного партнера (з 2014 року) перекладної літератури нон-фікшн. Хочу привітати і росказати про видавництво «Ніка-Центр».
«Ніка-Центр» – приватне видавництво, засноване у червні 1992 року випускниками Українського поліграфічного інституту М. Вакуленком та О. Гашенко. Початковим напрямом діяльності було видання світової елітарної художньої літератури у серії «700» (Психея), у якій побачили світ понад 50 книжок, зокрема, твори Г. Гессе, Г. Майрінка, Ф. Дюрренматта, У. Еко, Е Іонеско, Р. Мерля, М. Піка, Е. Гофмана, Г. Лавкрафта, Е. Берроуза, С. Беккета тощо. Ілюстрації до багатьох із них створювали відомі українські художники В. Єрко і В. Сердюков.
У 1993 році до співпраці з видавництвом приєднується В. Самойленко і невдовзі стає його директором. Відтак тематика видань дещо поширюється, серед них з’являються детективні романи, наукова, навчальна та довідкова література. Важливим кроком для «Ніка-Центру» стає співробітництво з книготорговельно-видавничою фірмою «Ельга», на чолі з О. Горожиним.
З 1996 року основним напрямом видавничої діяльності стає езотерична література, йога, дзен. Особливу популярність здобули книжки майстра йоги А. Сідерського «Третье открытие Силы» і «Йога Восьми кругов», перша з яких витримала понад дванадцять перевидань і стала безумовним бестселером. Крім того, побачили світ ще багато книжок подібної тематики, як об’єднаних у серії, так і позасерійних. Найвідоміші з них – С.Ш. Субрамуниясвами «Слияние с Шивой», книжки Олени Світко і Г. Шнейдермана.
«Ніка-Центр» починає успішно працювати на російському книжковому ринку, відкривши своє представництво «Оптимус Лайт», яке пізніше перетворилося на незалежну партнерську фірму «Старклайт». Криза 1998 року боляче вдарила по видавництву «Ніка-Центр», і її відлуння відчувалося протягом багатьох років.
З 1998 року головним вектором видавничої діяльності стає перекладна гуманітарна література: філософія, психологія, історія, соціологія, культурологія. «Ніка-Центр» плідно співпрацює з Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної роботи, видаючи книжки психологічного спрямування. А разом із фірмою «Ельга» готує й видає чимало економічної літератури.
Окремо слід зазначити амбітний проект, реалізований разом із «Ельгою» – переклад і видання 12 томів творів Фоми Аквінського «Сумма теологии», – що тривав тринадцять років (2002–2015).
«Ніка-Центр» також підтримує тісні творчі зв’язки з Географічним факультетом КНУ ім. Т.Г. Шевченка та Українським гідрометеорологічним інститутом, у результаті чого з’явилося багато книжок екологічної тематики, зокрема «Клімат Києва» (2010), «Водний фонд України», «Стихійні метеорологічні явища на території України» (2006) тощо.
З 2000 року видавництво починає співробітництво з Міжнародним фондом «Відродження», це дало йому змогу перекласти й видати низку книжок із царини світової гуманітаристики. Зокрема, побачили світ такі бестселери, як «Галактика Ґутенберґа» М. Мак-Люена та «Піднесення Заходу» В. Мак-Ніла. Відтоді ж 90 відсотків книжок починають виходити українською мовою. Створені три основні серії: «Зміна парадигми» (А. Ассман «Простори спогаду», Д. Вояковський «Ментальні кордони в Європі без кордонів»), «VIAE HUMANAE» / «Шляхи людства» (Дж. Даймонд «Зброя, мікроби і харч», Т. Еріксен «Сміття і люди») та «Ідеї та Історії» («Європа та її болісні минувшини», Ч. Кінг «Історія Чорного моря»).
Завдяки співробітництву з Інститутом історії України НАНУ доробок видавництва доповнили багато цікавих історичних книжок, зокрема 2-томна «Економічна історія України», 6-томна «Історія Державної служби в Україні», «25 років незалежності. Нариси творення нації та держави» тощо.
З 2012 року «Ніка-Центр» припиняє співробітництво з російським ринком.
Від 2014 року «Ніка-Центр» починає співпрацювати з «Видавництвом Анетти Антоненко». Об’єднання зусиль дозволило випустити у світ велику кількість якісної перекладної літератури нон-фікшн, зібраних у неформальну серію «ДваКольори» (П. Россі «ЇСТИ. Потреба, бажання, одержимість», А. Турунен «Дух сп’яніння. Алкоголь: Історія звичаїв уживання алкогольних напоїв»), серію «Princeps–Natio–Tempus» («Лідер–Нація–Час») (М.Ш. Ганіоглу «Ататюрк. Біографія мислителя», Ю. Шаповал «Партійний “націоналіст”. Парадокси Петра Шелеста») та позасерійні видання Пастуро М. «Кольори наших споминів», Гарріс Г. ВІЙН@: битви в кіберпросторі, Еліот М. Рейган. Роки в Голлівуді тощо.
У 2021 році Його Високоповажність Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен вручив директору видавництва «Ніка-Центр» В. Самойленку Орден Мистецтва та Літератури за багаторічну працю та досягнення у міжкультурному діалозі між Францією та Україною.
Останніми роками у «Ніка-Центрі» виходить 15–25 книжок на рік. Загальна кількість назв у 2022-му році склала більше 1200 найменувань.