Міленіали і Машина проклять: 5 нових книжок про майбутнє
Відомий український письменник та літературознавець Ігор Бондар-Терещенко спеціально для сайту Радіо МАКСИМУМ назвав футуристичні книжки, які розкажуть вам про майбутнє. Збережіть собі!
Усі без винятку автори цих знакових книжок намагаються зазирнути в майбутнє. Яке, хоч як дивно, формувалося в минулому, а на вигляд ще й досі актуальне. Можливо, через те, що для міленіалів – найновішого покоління молоді – його просто не існує, і цей контраст формує нові стосунки з реальністю.
"Спустошення", Любко Дереш
(Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2017)
Чи не вперше цей знаковий автор створив урбаністичну містерію цілком європейського зразка. Гірська містика, сільська метафізика, буколічна психоделія навпіл з демонізмом – усе це позаду, і на вістрі часу та сюжету модне слово "конспіралогія". Причому в міських, нагадаємо, шатах, що виглядає справжньою одою столиці нинішніх патріотично-аналітичних сюжетів. "Ранкові корки на промисловій Лук'янівці, і сліпуче світло з неба, і липка тінь від дерев, і курява переходів, стихійні ринки і кабінки мобільних кав’ярень змішуються в мозаїку полисків, погляд мерехтить від цих контрастів, наче перед тобою зарябіли джунглі".
Так, провінційна душа у споконвіку кам’яних джунглях. Утім, чи наразі провінційна? Час прикарпатських "святих" у столичних хащах давно вже минув, і перед нами історія модного 35-річного журналіста Федора Могили, який переживає кризу середнього віку, дружить зі Сталкером із Зони і досліджує стани зміненої реальності. Інтрига серед місцевої публіки підігріта безліччю подібностей, спільних рис, публічних жестів. Костя Дорошенко? А його зірки-опоненти "Петя чи Ваня"? Іван Дорн? Глибокі філософські думки контрастують з сучасними "молодіжними" моделями існування. Безліч афоризмів, сентенцій, просто мудрих думок.
"Цей Всесвіт виник по приколу, і він так само по приколу може зникнути" – чим не гасло в дусі Бодріяра, іронія постмодерну, рекламний слоган Ілона Маска. "Можливо, все справжнє якраз і має бути минущим і безповоротним", – хіба не Ісе Моногатарі? Решта так само нагадує вибухову суміш з Бегбедера і Пелєвіна. "Справжнє порно — це найновіші комп’ютерні ґаджети, це слогани косметичних компаній і ресторанів швидкого харчування, це дорогі автомобілі й реклама сигарет, скандали й плітки, гласні розслідування проти олігархів і гучні антикорупційні справи – ось справжній хард-кор, що увінчується колективним буккаке з лайків і коментів у соцмережах". І це лише верхній шар цього соціально-психологічного памфлету, обплетеного детективною інтригою аномальних зон і пригодами героя в альянсі з із колишнім працівником радянських закритих лабораторій, професором Гуровим.
Радіо Максимум, Ігор Бондар-Терещенко, 17.08.2017