Літературний вечір Любка ДЕРЕША
26.11.2024
Любко Дереш народився 1984 р. у Львові. У 2001 р. закінчив Львівський фізико-математичний ліцей за спеціальністю «хімія та біологія». Одразу по закінченні ліцею, у віці 16 років, дебютував романом «Культ», який привернув увагу широкої громадськості та завоював читацьку увагу кількох поколінь (книжка перевидається до тепер). Роман отримав низку схвальних рецензій у пресі та був перекладений кількома європейськими мовами (німецькою, французькою, італійською та польською). За визначенням літературного критика О. Бойченка, роман «Культ» став своєрідним підсумком літературних шукань 90-х років. У 2006 р. закінчив Львівський національний університет ім. І. Франка за фахом «Облік і аудит», отримавши диплом магістра економіки. За час навчання в університеті Дереш видав ще три книжки — романи «Поклоніння ящірці» (2002), «Архе» (2004), «Намір!» (2006). і «Трохи пітьми» (2007), паралельно проводячи читацькі зустрічі та беручи участь у літературних фестивалях в Україні та закордоном. Книжки зібрали велику читацьку аудиторію, та викликали надзвичайно жваве обговорення у пресі. Роман «Поклоніння ящірці» отримав друге місце на конкурсі «Книжка року», проведеному часописом «Книжник-Review» у 2003 р. Роман «Архе» здобув третє місце в конкурсі «Книжка року», проведеному часописом «Кореспондент» у 2006 р. Романи «Намір!» і «Трохи пітьми» потрапили до п’ятіркі кращих книжок у конкурсі «Книжка року» Бі-Бі-Сі у 2006 і 2007 рр., а роман «Трохи пітьми» отримав на цьому конкурсі третє місце. У 2008 р. вийшла збірка есеїстики Любка Дереша спільно з короткою прозою Ю. Андруховича та С. Жадана «Трициліндровий двигун любові», яка отримала 2-ге місце на конкурсі «Найкраща українська книжка» журналу «Кореспондент».
Після п’яти років активної літературної творчості Дереш відійшов від писання і продовжив освіту в приватному навчальному закладі «Університет Ефективного Розвитку» (Київ), здобувши спеціальність «Організатор психотехнічних процедур і розробник психотехнік». У період з 2007 р. по 2010 р. Дереш активно провадив інструкторську та розробницьку діяльність, проводив психотехнічні тренінги і семінари, брав участь в інноваційних науково-дослідних програмах, зокрема зі створення технологічних мов високої щільності. У 2010 р. взяв участь у Міжнародному інноваційному форумі «Креативні технології: шляхи і перспективи розвитку» в м. Еліста (Республіка Калмикія), брав участь у розробленні «Калмицького креативного проєкту», що здійснювався на замовлення Президента Калмикії К. Ілюмжинова. У рамках мистецького фестивалю «ГогольФЕСТ» (2010) Дереш організував семиденний семінар-інтенсив для молодих письменників за участі відомих лекторів — філософів, науковців, митців та арт-критиків. У ході семінару було вперше застосовано рольову гру С. Переслегіна «Знаннєвий реактор» для аналізу та проспективного оцінювання літературного процесу в Україні.
У 2012 р., з появою книжки «Голова Якова», Дереш повернувся до написання прози й відтоді повністю присвятив себе літературній діяльності.
Любко Дереш — прозаїк, есеїст, сценарист, лектор, куратор, розробник інноваційних підходів у творчості. Глибоко вивчає психологію творчості, зокрема досліджує тему екзистенційної кризи у творчих особистостей і способи виходу з неї. Є автором трьох лекційних курсів, прочитаних у рамках співпраці з проектом «ЛітОсвіта»: «Йога творчості», «Письменник і смерть», «Культурологія змінених станів свідомості». Дереш глибоко вивчає культурні та духовні традиції світу з метою розширення панівного уявлення про те, чим є людина. Для об’ємного висвітлення людської природи співпрацює з представниками інших мистецтв. У 2003 р. брав участь у проекті Влодка Кауфмана «Гра в гру». У 2005 р. разом з художниками та нойз-музикантами став учасником кураторського проекту К. Дорошенка «Пурифікація». У 2012 р. спільно з актрисою Уте Кільтер взяв участь у проекті О. Куліка «Апокаліпсис і відродження в Шоколадному будинку».
Творчість Дереша пронизана настроєм пошуку інтуїтивних, емоційних відповідей на запитання, чим є людське життя і людська істота. Вони підіймають тему розпаду і деградації людських стосунків, розвалу знань та етики в сучасному фраґментованому світі, шукають глибинних мотивів для збереження та відродження в собі одвічних людських вартостей. Саме в такому ключі написано «синайський цикл», до якого ввійшли три книжки: книжка повістей «Миротворець» (2013), роман «Остання любов Асури Махараджа» (2013) та збірка оповідань «Пісні про любов і вічність» (2014). Книжки «Миротворець» та «Остання любов Асури Махараджа» було внесено до довгого списку конкурсу «Книжка року» Бі-Бі-Сі. Всі три книжки, написані за час проживання за кордоном, заторкують питання пошуку вмиротворення в сучасному буремному світі — пошуку «дому всередині». Герої «синайського циклу» — покоління дауншифтерів, людей, що виросло на соціальних мережах і вартостях суспільства споживання, ставляться в ситуації, де більше немає змоги опиратися на зовнішні стимули, і людина змушена з середини дослівно народити себе вдруге, аби відбутись як особистість. На думку критика А. Топорової, творчість Дереша характерна тим, що він представляє покоління, практично не знайоме з епохою СРСР, тому впроваджує в українську літературу особливий, чистий від вражень радянського минулого погляд, притаманний новому часові.
Есеї, статті та оповідання Дереша друкувалися в часописах «Ї», «Kafka», «Radar», «Пектораль», «Harper’s Bazaar», «Forbes» та ін.
У 2008 р. роман «Поклоніння ящірці» було поставлено на сцені Веймарського національного театру в Німеччині. У 2010 р. на Московському Відкритому книжковому фестивалі було поставлено п’єсу Дереша «Стена из тумана».
Дереш бере активну участь у культурних та інтелектуальних процесах країни. Зокрема, співпрацює з рядом інтелектуальних дискусійних клубів, таких як Київський дискусійний клуб дилетантів і «Foundation for future». З 2013 р. є членом журі Всеукраїнського грантового конкурсу «Інтелектуальний капітал України». У 2014 р. виступив у ролі куратора Першого міжнародного літературного фестивалю «Український літфест» (Донецьк, арт-центр «Ізоляція»), піднявши тему зв’язку мови та насильства в суспільстві.
З 2007 р. є членом Всесвітньої Ліги «Розум поза наркотиком» і пропагує здоровий спосіб життя.
Наприкінці 2013 р. Дереш розпочав Марафон «100 книжок за 400 днів», покликаний привернути увагу до читання серед молоді.
Книжки
Збірки
«Тонік з льодом перед обідом» (Новела у збірці «Щоденник. Re:make», К.: Фенікс, 2012)
«Напиши листа брату Серьозі» (Новела у збірці «27 регіонів України», Х.: Фоліо, 2013)
«Повернення Світовида» (Новела у збірці «Історія України», Х.: Фоліо, 2013)
«Оптиміст у пеклі» (Оповідання. Часопис «Українська культура» №4, 2011)
«Людина, яка нікому не заздрила» (Оповідання. Часопис «Золота пектораль» №1-2, 2012)
«Машини Бога» (Есе. Польща, Краків, часопис «Радар», 2013)
Дитячі книжки
«Дивні дні Гані Грак» (К.:Грані-Т, 2007, серія «Сучасна дитяча проза»)
Любко Дереш про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінґа (Грані-Т, 2007, серія «Життя видатних дітей»)
Відзнаки та нагороди
Роман «Поклоніння ящірці» отримав друге місце на конкурсі «Книжка року», проведеному часописом «Книжник-Review» у 2003р.
Роман «Архе» отримав третє місце в конкурсі «Книжка року», поведеному часописом «Кореспондент» у 2006 р.
Романи «Намір!» та «Трохи пітьми» потрапили у п’ятірку кращих книжок у конкурсі «Книжка року», проведеному радіо ВВС у 2005 і 2007 рр.
Переклади творів іншими мовами
2000 − Cult , novel
Granted licenses: Bulgaria (Издателство РИВА), France (Editions Stock), Germany (Suhrkamp Verlag), Italy (LAIN-Fazi Editore), Poland (Proszynski I S-ka SA), Romania (Curtea Veche Publishing), Serbia (Narodna Kniiga-Alfa), Ukraine (trade edition, Folio Publishing House), Ukraine (club edition, Family Leisure Club — DirectGroup Bertelsmann), Romania
Audiobooks, Theatre play, Radio-reading etc: Germany (radio-reading, West German Radio, Koln), Ukraine (audio book, CDcom Ukraine), Ukraine (screen adoption, digital HD video fi lm, Svetofor Film LLC)
2002 − WORSHIPPING THE LIZARD, novel
Granted licenses: Germany (Suhrkamp Verlag), Ukraine (trade edition, Folio Publishing House), Ukraine (club edition, Family Leisure Club — DirectGroup Bertelsmann)
Audiobooks, Theatre play, Radio-reading etc: Germany (theatre play, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar), Ukraine (audio book, CDcom Ukraine)
Awards: prize-winner of the national Ukrainian rating “Book of the Year — 2003”
2003 − ARCHE, novel
Granted licenses: Germany (Suhrkamp Verlag), Poland (Proszynski I S-ka SA), Ukraine (trade edition, Folio Publishing House)
Audiobooks, Theatre play, Radio-reading etc: Ukraine (audio book, CDcom Ukraine)
Awards: prize-winner of readers’ rating of Korrespondent magazine in 2006
2006 − Aim!, novel
Granted licenses: Germany (Suhrkamp Verlag), Ukraine (russian edition, Folio Publishing House)
2007 − A Bit of Darkness, novel
Granted licenses: Ukraine (russian edition, Folio Publishing House)
2013 – PEACEMAKER, story
Granted licenses: Armenia (Antares Verlag)
2019 − A Bit of Darkness, novel
Granted licenses: Georgia
Стипендії:
2004 – місячна стипендія «Literatur Colloquium Berlin» у м.Берлін, Німеччина
2005 – тримісячна стипендія «Villa Decius» у м.Краків, Польща
2013 – піврічна стипендія «Gaude Polonia» у м.Краків, Польща
2014 – двохмісячна стипендія H.C.Artmann-Stipendium 2014 / H.C. Artmann Scholarship у м. Зальцбург, Австрія 2016 - Unbound night в Edinburgh International Book Festival 2016 - двотижнева резиденція від Arvon Foundation (Шропшир, Англія) та участь в Бірмінгемському літературному фестивалі
Фото Кирилл Тигай
Літературна оглядачка УП.Культура, Аріна Кравченко, прочитала новий роман Любка Дереша "Погляд Медузи. Маленька книга пітьми"
УП.Життя, Аріна Кравченко, 19.11.2024
KyivPost дізнався все про життя та творчість відомого українського письменника Любко Дереша
KyivPost, Вікторія Рокицька, 05.2024