Автор: «Любко ДЕРЕШ»

Любко ДЕРЕШ


Любко Дереш народився 1984 р. у Львові. У 2001 р. закінчив Львівський фізико-математичний ліцей за спеціальністю «хімія та біологія». Одразу по закінченні ліцею, у віці 16 років, дебютував романом «Культ», який привернув увагу широкої громадськості та завоював читацьку увагу кількох поколінь (книжка перевидається до тепер). Роман отримав низку схвальних рецензій у пресі та був перекладений кількома європейськими мовами (німецькою, французькою, італійською та польською). За визначенням літературного критика О. Бойченка, роман «Культ» став своєрідним підсумком літературних шукань 90-х років. У 2006 р. закінчив Львівський національний університет ім. І. Франка за фахом «Облік і аудит», отримавши диплом магістра економіки. За час навчання в університеті Дереш видав ще три книжки — романи «Поклоніння ящірці» (2002), «Архе» (2004), «Намір!» (2006). і «Трохи пітьми» (2007), паралельно проводячи читацькі зустрічі та беручи участь у літературних фестивалях в Україні та закордоном.  Книжки зібрали велику читацьку аудиторію, та викликали надзвичайно жваве обговорення у пресі. Роман «Поклоніння ящірці» отримав друге місце на конкурсі «Книжка року», проведеному часописом «Книжник-Review» у 2003 р. Роман «Архе» здобув третє місце в конкурсі «Книжка року», проведеному часописом «Кореспондент» у 2006 р. Романи «Намір!» і «Трохи пітьми» потрапили до п’ятіркі кращих книжок у конкурсі «Книжка року» Бі-Бі-Сі у 2006 і 2007 рр., а роман «Трохи пітьми» отримав на цьому конкурсі третє місце. У 2008 р. вийшла збірка есеїстики Любка Дереша спільно з короткою прозою Ю. Андруховича та С. Жадана «Трициліндровий двигун любові», яка отримала 2-ге місце на конкурсі «Найкраща українська книжка» журналу «Кореспондент».

Після п’яти років активної літературної творчості Дереш відійшов від писання і продовжив освіту в приватному навчальному закладі «Університет Ефективного Розвитку» (Київ), здобувши спеціальність «Організатор психотехнічних процедур і розробник психотехнік». У період з 2007 р. по 2010 р. Дереш активно провадив інструкторську та розробницьку діяльність, проводив психотехнічні тренінги і семінари, брав участь в інноваційних науково-дослідних програмах, зокрема зі створення технологічних мов високої щільності. У 2010 р. взяв участь у Міжнародному інноваційному форумі «Креативні технології: шляхи і перспективи розвитку» в м. Еліста (Республіка Калмикія), брав участь у розробленні «Калмицького креативного проєкту», що здійснювався на замовлення Президента Калмикії К. Ілюмжинова. У рамках мистецького фестивалю «ГогольФЕСТ» (2010) Дереш організував семиденний семінар-інтенсив для молодих письменників за участі відомих лекторів — філософів, науковців, митців та арт-критиків. У ході семінару було вперше застосовано рольову гру С. Переслегіна «Знаннєвий реактор» для аналізу та проспективного оцінювання літературного процесу в Україні.

У 2012 р., з появою книжки «Голова Якова», Дереш повернувся до написання прози й відтоді повністю присвятив себе літературній діяльності.

Любко Дереш — прозаїк, есеїст, сценарист, лектор, куратор, розробник інноваційних підходів у творчості. Глибоко вивчає психологію творчості, зокрема досліджує тему екзистенційної кризи у творчих особистостей і способи виходу з неї. Є автором трьох лекційних курсів, прочитаних у рамках співпраці з проектом «ЛітОсвіта»: «Йога творчості», «Письменник і смерть», «Культурологія змінених станів свідомості». Дереш глибоко вивчає культурні та духовні традиції світу з метою розширення панівного уявлення про те, чим є людина. Для об’ємного висвітлення людської природи співпрацює з представниками інших мистецтв. У 2003 р. брав участь у проекті Влодка Кауфмана «Гра в гру». У 2005 р. разом з художниками та нойз-музикантами став учасником кураторського проекту К. Дорошенка «Пурифікація». У 2012 р. спільно з актрисою Уте Кільтер взяв участь у проекті О. Куліка «Апокаліпсис і відродження в Шоколадному будинку».

Творчість Дереша пронизана настроєм пошуку інтуїтивних, емоційних відповідей на запитання, чим є людське життя і людська істота. Вони підіймають тему розпаду і деградації людських стосунків, розвалу знань та етики в сучасному фраґментованому світі, шукають глибинних мотивів для збереження та відродження в собі одвічних людських вартостей. Саме в такому ключі написано «синайський цикл», до якого ввійшли три книжки: книжка повістей «Миротворець» (2013), роман «Остання любов Асури Махараджа» (2013) та збірка оповідань «Пісні про любов і вічність» (2014). Книжки «Миротворець» та «Остання любов Асури Махараджа» було внесено до довгого списку конкурсу «Книжка року» Бі-Бі-Сі. Всі три книжки, написані за час проживання за кордоном, заторкують питання пошуку вмиротворення в сучасному буремному світі — пошуку «дому всередині». Герої «синайського циклу» — покоління дауншифтерів, людей, що виросло на соціальних мережах і вартостях суспільства споживання, ставляться в ситуації, де більше немає змоги опиратися на зовнішні стимули, і людина змушена з середини дослівно народити себе вдруге, аби відбутись як особистість. На думку критика А. Топорової, творчість Дереша характерна тим, що він представляє покоління, практично не знайоме з епохою СРСР, тому впроваджує в українську літературу особливий, чистий від вражень радянського минулого погляд, притаманний новому часові.

Есеї, статті та оповідання Дереша друкувалися в часописах «Ї», «Kafka», «Radar», «Пектораль», «Harper’s Bazaar», «Forbes» та ін.

У 2008 р. роман «Поклоніння ящірці» було поставлено на сцені Веймарського національного театру в Німеччині. У 2010 р. на Московському Відкритому книжковому фестивалі було поставлено п’єсу Дереша «Стена из тумана».

Дереш бере активну участь у культурних та інтелектуальних процесах країни. Зокрема, співпрацює з рядом інтелектуальних дискусійних клубів, таких як Київський дискусійний клуб дилетантів і «Foundation for future». З 2013 р. є членом журі Всеукраїнського грантового конкурсу «Інтелектуальний капітал України». У 2014 р. виступив у ролі куратора Першого міжнародного літературного фестивалю «Український літфест» (Донецьк, арт-центр «Ізоляція»), піднявши тему зв’язку мови та насильства в суспільстві.

З 2007 р. є членом Всесвітньої Ліги «Розум поза наркотиком» і пропагує здоровий спосіб життя.

Наприкінці 2013 р. Дереш розпочав Марафон «100 книжок за 400 днів», покликаний привернути увагу до читання серед молоді.

Книжки

Збірки
«Тонік з льодом перед обідом» (Новела у збірці «Щоденник. Re:make», К.: Фенікс, 2012)
«Напиши листа брату Серьозі» (Новела у збірці «27 регіонів України», Х.: Фоліо, 2013)
«Повернення Світовида» (Новела у збірці «Історія України», Х.: Фоліо, 2013)
«Оптиміст у пеклі» (Оповідання. Часопис «Українська культура» №4, 2011)
«Людина, яка нікому не заздрила» (Оповідання. Часопис «Золота пектораль» №1-2, 2012)
«Машини Бога» (Есе. Польща, Краків, часопис «Радар», 2013)

Дитячі книжки
«Дивні дні Гані Грак» (К.:Грані-Т, 2007, серія «Сучасна дитяча проза»)
Любко Дереш про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінґа (Грані-Т, 2007, серія «Життя видатних дітей»)

Відзнаки та нагороди
Роман «Поклоніння ящірці» отримав друге місце на конкурсі «Книжка року», проведеному часописом «Книжник-Review» у 2003р.
Роман «Архе» отримав третє місце в конкурсі «Книжка року», поведеному часописом «Кореспондент» у 2006 р.
Романи «Намір!» та «Трохи пітьми» потрапили у п’ятірку кращих книжок у конкурсі «Книжка року», проведеному радіо ВВС у 2005 і 2007 рр.

Переклади творів іншими мовами
2000 − Cult , novel
Granted licenses: Bulgaria (Издателство РИВА), France (Editions Stock), Germany (Suhrkamp Verlag), Italy (LAIN-Fazi Editore), Poland (Proszynski I S-ka SA), Romania (Curtea Veche Publishing), Serbia (Narodna Kniiga-Alfa), Ukraine (trade edition, Folio Publishing House), Ukraine (club edition, Family Leisure Club — DirectGroup Bertelsmann), Romania 
Audiobooks, Theatre play, Radio-reading etc: Germany (radio-reading, West German Radio, Koln), Ukraine (audio book, CDcom Ukraine), Ukraine (screen adoption, digital HD video fi lm, Svetofor Film LLC)

2002 − WORSHIPPING THE LIZARD, novel
Granted licenses: Germany (Suhrkamp Verlag), Ukraine (trade edition, Folio Publishing House), Ukraine (club edition, Family Leisure Club — DirectGroup Bertelsmann)
Audiobooks, Theatre play, Radio-reading etc: Germany (theatre play, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar), Ukraine (audio book, CDcom Ukraine)
Awards: prize-winner of the national Ukrainian rating “Book of the Year — 2003”

2003 − ARCHE, novel
Granted licenses: Germany (Suhrkamp Verlag), Poland (Proszynski I S-ka SA), Ukraine (trade edition, Folio Publishing House)
Audiobooks, Theatre play, Radio-reading etc: Ukraine (audio book, CDcom Ukraine)
Awards: prize-winner of readers’ rating of Korrespondent magazine in 2006

2006 − Aim!, novel
Granted licenses: Germany (Suhrkamp Verlag), Ukraine (russian edition, Folio Publishing House)

2007 − A Bit of Darkness, novel
Granted licenses: Ukraine (russian edition, Folio Publishing House)

2013 – PEACEMAKER, story
Granted licenses: Armenia (Antares Verlag)

2019 − A Bit of Darknessnovel
Granted licenses: Georgia 

 

Стипендії:

2004 – місячна стипендія «Literatur Colloquium Berlin» у м.Берлін, Німеччина
2005 – тримісячна стипендія «Villa Decius» у м.Краків, Польща
2013 – піврічна стипендія «Gaude Polonia» у м.Краків, Польща
2014 – двохмісячна стипендія H.C.Artmann-Stipendium 2014 / H.C. Artmann Scholarship у м. Зальцбург, Австрія       2016 - Unbound night в Edinburgh International Book Festival                                                                                                          2016 - двотижнева резиденція від Arvon Foundation (Шропшир, Англія) та участь в Бірмінгемському літературному фестивалі

Фото Кирилл Тигай


ЗМІ про автора Показати всі (179)
Новини про автора Показати всі (78)
Галерея