Про культуру в умовах війни: у Миколаєві відбулась зустріч з арткритиком та мистецтвознавцем Костянтином Дорошенком
Ввечері 24 лютого у кінолекційній залі Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького миколаївці спілкувалися з арткритиком, мистецтвознавцем Костянтином Дорошенком. До міста-героя він приїхав на запрошення творчої платформи My Art. У камерній атмосфері відбулась цікава розмова про українську культуру в умовах війни.
Повномасштабна злочинна агресія росіян, говорить мистецький критик, спричинила справжній бум на українську культуру. Кількість творчих ініціатив зі сторони, зокрема, талановитої молоді зростає в геометричній прогресії. І це природно. Адже коли суспільство стикається із загрозою знищення, має вибір – впасти в апатію або продемонструвати власну силу й стійкість, спрямованість на життя.
«Українське суспільство виявилося живим. Воно демонструє спрямованість у майбутнє, спрямованість на життя. І тут є ціла хвиля цікавості й до історії України, української культури, взагалі української історії. Але головне, все ж таки, мені здається, – це ініціативи, які спрямовані на майбутнє і на розуміння сьогодення», - підкреслює Костянтин Дорошенко.
Історика й публіциста дуже надихає, що велика кількість молодих художників, музикантів й театральних діячів не бояться експериментувати, створювати нові проєкти.
«Вони відповідають дуже просто. Це дуже людяна відповідь. Коли ти знаєш, що кожен момент, кожен день може бути останнім, перестаєш відкладати на завтра те, що тобі хотілося зробити. Ти пишеш пісню, робиш роботу, робиш якусь інсталяцію, пишеш картину. І тобі вже не настільки важливо, як її оцінять. Чи будуть над тобою сміятися, чи, може, аплодуватимуть тобі. Важливо проявити свою творчість», - акцентує Костянтин Дорошенко.
Вивчаючи на замовлення однієї з американських інституцій розвиток української культури саме під час війни Костянтин Дорошенко звернув увагу на цікаву для світової спільноти й для себе особисто тенденцію. Попри військові дії, наявність окупованих територій українські митці дуже уважні до людини як такої, до людяності.
«У нас все не перетворилось на пропаганду. На якийсь плакат. І у нас немає того, що було під час війни в Югославії. У тих державах, де люди відчули відчай, знецінення людського життя, там з'явилось дуже багато образів людини, яка перестає впливати будь-яким чином на те, що навколо відбувається. Югославські війни дали образи людини, як речі. Людини, як жертви. Українське мистецтво дає зовсім інше посилання світові. Це цікавість до долі, можливості, випробувань кожної людини. Ми бачимо людину. Це дуже важливо», - ділиться спостереженням мистецький критик.
Також під час зустрічі у бібліотеці Костянтин Дорошенко презентував гостям свою збірку «За київським часом», яка побачила світ наприкінці минулого року.
Південна правда, понеділок 26 лютого 2024 р.