Зустрічайте головні художні новинки до “Книжкового Арсеналу” 2021

Десять із десяти

23-27 червня 2021 відбудеться Х Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал". Спеціально для BURO. літературна критикиня Ганна Улюра вибрала головні весняно-літні книжкові художні новинки.

"Кінець світу відміняється. Попри невтішний стан із художньою прозою українською мовою у минулому році, уже за пів року 2021-го фікшн повернувся на старт", — впевнена Ганна.

 

Наталка Ворожбит, "Погані дороги" ("Видавництво Анетти Антоненко")

Зустрічайте головні художні новинки до “Книжкового Арсеналу” 2021 (фото 1)

Кіно "Погані дороги", що стало режисерським дебютом драматургині Наталки Ворожбит і збирає заслужені похвали та нагороди, спочатку було літературним твором. П'єса "Погані дороги" складається з шести розділів (один із них — монолог) з елементами вербатіму. Всі розділи — про шлях, буквальний і метафоричний. Вся п'єса — про те, що несила дозволити собі слабкість... Знаєте, ніц формальний опис про книжку Ворожбит не скаже.

Найперше речення: "Коли їдеш на Донбас, просять заповнити анкету з особливими прикметами, щоб у разі чого упізнати тіло". В цьому реченні — вся книжка. Нагла смерть. Війна. Страх загинути і страх залишитися тимчасово невстановленим (тілом). І головне: люди з особливими прикметами, люди, що не подібні до інших. Екстремальні умови — екстремальна необхідність бути особливим, щоб як не вижити, то хоча б бути впізнаним посмертно. "Особливий" - і те, що тебе відзначає, і те, що тебе наражає.

Письменниця збирає матеріал про Донецький аеропорт і так знайомиться з "кіборгом". Залюблена, за ним рушає на схід. Дівчина-підліток із місцевих закохана в "укра", через що має проблеми з однолітками і бабусею. Директор школи помилково потрапляє під пильну увагу на блокпості, непорозуміння готове стати бідою. Жінка-медик і чоловік-військовий везуть тіло загиблого побратима, щоб передати його вдові. Полонена журналістка "на підвалі" у сепаратистів.

Пошматовані, ці історії де-факто пов'язані спільними героями і сюжетами: все розділене виявляється частинами чогось цілого, хочемо ми того чи ні. Так, це п'єса про війну, це очевидно, яка розриває країни, родини і людей на частини — буквально, знаєте. "Але погані дороги там-то ще до війни були", — так каже одна з героїнь Ворожбит.

Buro, Ганна Улюра, 15.06.2021