Кліматична катастрофа, еротизм і COVID: очікуваний нон-фікшн-2021

Що турбує людство зараз найбільше? Пандемія та клімат. Цього року українські видавці представлять нам роздуми ведучого CNN Фаріда Закарії про світ у період постпандемії і Білла Ґейтса – про порятунок від кліматичної катастрофи. Також серед перекладних новинок 2021-го – історія кави та вина, дофамінова залежність, кіно й архітектура. З біографій відтепер українською читатимемо про Далю Грібаускайте, молодого Рейгана та Сьюзен Зонтаг. Також матимемо кілька нових коміксів й навіть графічних Sapiens Юваля Ноя Гарарі. 

Ізабель Алленде. Жінки душі моєї (Видавництво Анетти Антоненко)

Жорж Батай. Історія еротизму (перекл.: Іван Рябчій, Видавництво Анетти Антоненко)

Арі Турунен. Історія пихатості. Як, ви не знаєте, хто я? (перекл.: І.Малевич, Ніка-Центр, Видавництво Анетти Антоненко)

«Часто-густо влада, успіх і високе положення в суспільстві роблять людей зарозумілими, неадекватними і глухими до чужої думки. Фінський письменник і дослідник Арі Турунен розповідає про сильних світу цього, які постраждали від власного снобізму. Історія підтверджує: гордовитість і зарозумілість з незапам’ятних часів ставали причинами розорення, зіпсованої репутації або загибелі. З тонким гумором автор розбирає найрізноманітніші ситуації, показуючи, що погані нахили людської натури дуже важко викорінити».

Марк Еліот. Рейган. Роки в Голлівуді (перекл.: Наталія Климчук, Видавництво Анетти Антоненко, Ніка-Центр)

«Рональд Рейган був одним із наймогутніших і найпопулярніших американських президентів. Щоб зрозуміти повною мірою пізнішого, політичного, Рейгана, чий харизматичний стиль і стриманість у здійсненні владних повноважень забезпечили йому повагу практично всіх представників найрізноманітніших політичних переконань на міжнародному рівні, необхідно познайомитися з більш раннім Рональдом Рейганом, голлівудським актором, який невтомно боровся за визнання, успіх і, врешті, за популярність. Утім, майже всі біографи Рейгана не заглиблювалися в роки, коли він був кінозіркою, активістом профспілкового руху і галантним ловеласом.

 

Цю лакуну взявся заповнити відомий кінокритик та історик Марк Еліот. Спираючись на оригінальні дослідження, неопубліковані інтерв’ю, документи й матеріали, він намалював найправдивіший і найдокладніший портрет цієї людини. Еліот простежує початок і розвиток акторського шляху Рейгана, описує його холостяцькі дні, два його шлюби, згадує суперечливі вісім років перебування на посаді президента Гільдії акторів кіно, по-новому розкриває роботу Рейгана в кіно та на телебаченні пліч-о-пліч із видатними постатями Голлівуду того часу».

Маріо Варгас Льйоса. Поклик племені (Видавництво Анетти Антоненко)

«Інтелектуальна автобіографія Нобелівського лауреата в галузі літератури. Варгас Льйоса робить своєрідну картографію мислителів-лібералів, які допомогли йому розвинути новий корпус ідей після великої ідеологічної травми, якою для письменника стало, з одного боку, розчарування в Кубинській революції (а також поїздка в 60-х до СРСР, де він на власні очі побачив нужду і відсутність справедливості), а з іншого – відхід від ідей Жана-Поля Сартра, який найбільше надихав його в юності.

 

Книжка складається з 8 розділів, в яких показано ідеологічну еволюцію письменника, перехід від юності, просякнутої марксизмом та екзистенціалізмом, до зрілості під знаком лібералізму. Ця трансформація розмічена сімома великими мислителями, з якими письменник веде напружений і детальний діалог. Ними є Адам Сміт, Хосе Ортега-і-Гассет, Фрідріх Гаєк, Карл Поппер, Реймон Арон, Ісая Берлін і Жан-Франсуа Ревель: це мозаїка, де спільним елементом, пізнавальною контрольною міткою є лібералізм».

Бенджамін Мозер. Зонтаг. Її життя та творчість (Видавництво Анетти Антоненко)

Книжка отримала Пулітцерівську премію в номінації «Біографії» 2020 року.

Читомо, Наталя Корнієнко, 25.01.2021