Маріо Варгас Льйоса представлятиме українську культуру світові.
проект "Збережіть українську культуру"
Фото ©Daniel Giannoni надано Agencia Literaria Carmen Balcells, S.A.
(28.03.1936) перуанський прозаїк, драматург, есеїст, філософ, публіцист, політичний і громадський діяч, лауреат Нобелівської премії 2010 за «картографію владних структур і гостре зображення людського опору, бунту й поразки».
1958 — отримав стипендію Мадридського університету і виїхав до Європи та США. Тривалий час жив у Британії. З 1990-х рр. — переважно в Іспанії.
Вже перший його роман «Місто і пси» (La ciudad у los perros, 1963) зробив письменника відомим, став культовою книгою для молоді. Українською мовою книжка вийде в 2017 році.
1990 — балотувався на посаду президента Перу від партії «Демократичний фронт», але програв у другому турі Альберто Фухіморі, який згодом став диктатором і режим якого Варґас-Льйоса жорстко і переважно справедливо критикував.
1993 — отримав громадянство Іспанії, не відмовляючись від перуанського — хоча був на межі втрати останнього через негативне ставлення до нього тогочасної влади Перу.
Член Іспанської королівської академії (ісп. Real Academia Española).
Визнання прийшло до Маріо Варґаса Льйоси у 1960-х, коли він написав «Місто і пси», «Зелений дім», «Розмову в Соборі». Перший роман Льйоси «Місто і пси» («La cіudad y los perros», 1963) спричинив у Лімі скандал і був підданий осуду з боку офіційної влади, після чого книгу було заборонено і спалено. Роман показав які безчинства дідівщини існують у перуанській армії. У США роман було екранізовано.
Загалом Маріо Варґас Льйоса написав понад 30 романів, есе та театральних п‘єс.
ВИЗНАННЯ:
У листопаді 2014 року, за сприяння посольства Іспанії, Маріо Варґас Льйоса відвідав Україну, побувавши у Києві й Дніпропетровську.
11 листопада він поспілкувався зі студентами Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка.
Я дуже хотів відвідати Україну, адже мене також надзвичайно схвилював і надихнув цей рух громадянського суспільства, яке хоче покінчити з авторитарною традицією, рух суспільства, якому набрид постійний російський інтервенціонізм, якому набридла корупція.
Вірю, що тут в Україні, мав місце героїчний подвиг в ім’я свободи, який глибоко вразив усіх чоловіків і жінок світу, всіх, хто цінує демократію, законність і свободу... Думаю, дуже важливо, щоб цей рух в Україні був успішним. Щоб він не зазнав поразки, не зважаючи на штучну Новоросію, на Росію, яка уособлює зараз найгірші риси колонізатора.
З виступу Маріо Варгаса Льйоси перед студентами Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка 11 листопада 2014 року
Маріо ВАРҐАС ЛЬЙОСА «Поклик племені»
WoMoo, 25.05.2022
Маріо Варґас Льйоса, Поклик племені / Пер. Галина Грабовська. – Видавництво Анетти Антоненко, 2022. – 272 с.
Читомо, Анастассія Гєрасімова, 16.05.2022
Ось-ось у Видавництві Анетти Антоненко має з'явитися український переклад «Поклику племені», інтелектуальної автобіографії Маріо Варґаса Льйоси
ZBRUC, 09.02.2022
проект "Збережіть українську культуру"