Форум видавців 2017:

Обов’язковим пунктом щорічної книжкової вересневої програми ось уже в 24-те був Форум видавців – подія, яка асоціюється зі Львовом, Палацом мистецтв, біганням серед людей із книжками, а також презентаціями, дискусіями, зустрічами й лекціями, що передбачають швидкі переміщення між часом віддаленими локаціями.

Цьогорічний Форум тривав з 13 по 17 вересня. Події відбувалися на 39 локаціях, серед яких чільне місце зайняв Палац мистецтв, біля якого традиційно відбувся книжковий ярмарок. Позаду Палацу цього року вперше розташувався фуд-корт із чудовою організацією зручного відпочинку та, мов за помахом чарівної палички, вільним вай-фаєм. Щоправда, прикрим нюансом виявилась технічна несправність роботи сайту фестивалю на другий день книжкового ярмарку, що спричинило незручності відвідувачам, які сподівалися переглядати список заходів у режимі он-лайн.

24-й Форум видавців також зменшив кількість подій. І хоча у вирії книжкових заходів побачити цю різницю було складно, проте, за статистикою, цьогорічна кількість подій становить 969, що на 300 заходів менше, аніж минулого року. Зменшилася й кількість автограф-сесій (до 193 на Форумі–2017).

Відгриміла міжнародна книжкова подія, одна з найбільш очікуваних в Україні, залишила по собі багато озвучених питань. Дискусії «форумні» змішалися з дискусіями між відвідувачами. Найгарячіші точилися довкола скасування презентації книжки Лариси Денисенко «Майя та її мами», зірваної презентації книги «Ліва Європа», а також виступу одіозного політика Юрія Павленка на презентації фільму про будинок «Слово».

Так, Форум–2017 року запам’ятається резонансними подіями, проте також залишаться в пам’яті і приємні, як ось виступ Сергія Жадана в Оперному театрі, презентації Українського інституту книги, зустрічі з іноземними гостями. І багато-багато дрібніших подій, що не менше заслуговують на увагу. Про кілька з них – у цьому огляді.

Презентація книги Любка Дереша «Спустошення»

Для деяких письменників традиційним стало писати книжки «під Форум», щоб там їх уперше презентувати. Тому для шанувальників Любка Дереша роман «Спустошення» був очікуваним, устигнувши обрости обговореннями описів гастро-еротичних сцен та мемами, що з’явилися ще до презентації. Цей твір про дорослішання, переломний вік, про Київ, 2010-й рік – і не тільки про це. Це роман «про межу».

«Усі ми стикаємося в один момент з невідворотністю цього світу, життя, що приходить до нас у вигляді часу, років, подій, які минають і не приводять до якісної зміни», – сказав автор.

На презентації Любко Дереш також уточнив, що його новий роман не є автобіографічним, хоча й письменник пропустив його крізь призму власного життя й багато чого з описаної палітри відчуттів колись пережив і сам.

Літакцент, Марія Прохоренко, 22.09.2017