ЗМІНИ, ЩАСТЯ, КРЕАТИВ: ТОП-5 НОВИХ КНИЖОК НОН-ФІКШН

Іноді прості та звичні речі, на кшталт їжі, творчості та щастя сприймаються нами як щось надзвичайне, виняткове чи містичне. Однак останнім часом було проведено чимало досліджень про те, як зробити розуміння цих речей більш простим і доступним для кожного. Автори книжок цього огляду також проаналізували цей феномен на різноманітних прикладах — від фактів історії до життєписів славетних людей.

ПАОЛО РОССІ, "ЇСТИ. ПОТРЕБА, БАЖАННЯ, ОДЕРЖИМІСТЬ"

На початку цієї незвичної книжки автор вживає чимало метафор, пов’язаних не із задоволенням від страви, а з досить різкою в деяких випадках оцінкою "паралельних" явищ. Не лише "очима їсти", "гризти лікті" чи "облизня проковтнути", але й "скуштувати березової каші", "поперек горла стати" чи "випити гірку чашу". Таким чином, як бачимо, поняття та ідея їжі, яким присвячена книжка, "коливається від приємної очевидності повсякденного життя (що можна визначити як форму витонченого або найвитонченішого задоволення) до трагічної одержимості, яку дефіцит або відсутність їжі викликали та викликають у багатьох людей".

Тобто йдеться також про голодну смерть, муки голоду, жебрання хлібу в різних культурах і за різних епох. "В рамках нашої великої традиції з притаманними їй цивілізованістю, культурою та мистецтвом, — зауважує автор, — маємо не лише Діоніса, якого розірвали Титани, або картину Франсиско Ґойї "Сатурн, який пожирає свого сина". В нашому минулому існує купа казок, в яких повно чудовиськ-людожерів, що не одне покоління лякали й зачаровували безліч дітлахів". 

ТСН, Ігор Бондар-Терещенко, 16.05.2018