НАУКПОП НА ФОРУМІ ВИДАВЦІВ: 5 КНИЖОК, ВАРТИХ УВАГИ

Популярна наука останнім часом дедалі частіше звертається до більш простих методів роз'яснення фактів і явищ. Енциклопедії, посібники, хрестоматії – на відміну від підручників – це не практичні знання про все на світі, а цілком утилітарна стратегія пізнання світу. Саме так бачать життєвий мінімум автори книжок цього огляду, які цьогоріч виходять до Форуму видавців, і в яких складні речі не спрощені, а скоріше нівельовані – до цілком "людських" розмірів проблеми. 


ЛАРС ФР. Г. СВЕНДСЕН. ФІЛОСОФІЯ САМОТНОСТІ
топ науково-популярних книжок _2

Картина, яку змальовує автор цієї книжки, основуючись на філософському аналізі та великій кількості досліджень, доволі загрозлива. Самотність, на його думку – це одночасно і настрій, і почуття дискомфорту, і страх, і соціальний голод, і недостатнє визнання і навіть генетична особливість. Таким чином,  самотність – це не зовнішнє, а внутрішнє протистояння між світом та індивідом, і зміни можливі тільки зсередини назовні. Тож зазвичай пропонується сприйняти свій організм в контексті колективної задачі.

"Хіба можу я бути самотнім на самоті, – зауважив якось Далай-лама, – якщо я кожної хвилини думаю про світ!" І причину, через яку людина самотня, нам пропонують вважати важливішою за факт того, що вона самотня. "Але ти не можеш просто вирішити не бути самотнім, – тим не менш, вважає автор, – внаслідок чого проблема відразу зникла б, як роса під сонцем, тобто актом твоєї волі. – Проте ти можеш вибрати, наприклад, бути присутнім у соціальній ситуації, незважаючи на викликані нею незручності, або намагатися змінити своє сприйняття подібних ситуацій, свої очікування щодо інших людей, а також свою прив'язаність до них". 

ТСН блог, Ігор Бондар-Терещенко, 31.08.2017