Янголи і віслюки: 5 книжок до Форуму видавців

Відомий український письменник та літературознавець Ігор Бондар-Терещенко спеціально для сайту Радіо МАКСИМУМ назвав цікаві книжки, на які треба звернути увагу на Форумі видавців!

Нобелівські лауреати у цьому огляді "форумних" новинок мішаються з авторами-дебютантами, а війна з режимом триває навіть за мирного часу.

"Філософія самотності", Ларс Фр. Г. Свендсен

(Л.: Видавництво Анетти Антоненко; К.: Ніка-Центр, 2017)

Самотність у книжці відомого норвезького філософа іноді означає щось позитивне, як привілейований простір для роздумів, у якому людина наближається до істини. Утім, нас просять не плутати стан депресії з натхненням творчого одинака, адже у світі багато незбагненного, і навіть те, що доступно нашому розумінню, людина часто наповнює ілюзіями та міфами. Виглядає на те, що ті, хто сьогодні живе сам, мають меншу потребу в прив’язаності до інших, ніж ті, хто живе разом з іншими; вони не мають ані нижчого рівня задоволення від існування, ані вищого рівня поширеності самотності, ніж у тих, хто живе з іншими.

Це дивує, оскільки люди, які живуть самі, як правило, повідомляють про вищий рівень самотності, ніж люди, які живуть разом з іншими. Тож, в урбанізованому та техногенному суспільстві наша особистість – лише інструмент, за допомогою якого ми проживаємо своє життя, і його можна і потрібно удосконалювати. Будучи колективним створінням, людина залишається самотня, коли вже не може діяти, як інструмент, старіє, набуває депресивного синдрому, зрештою, стає самотня. Однак, як, знов-таки, застерігають нас у цій книжці, при цьому вмикаються захисні механізми, і не кожен зі старих людей хоче жити з молодими, в родині, і автор розповідає, як до цього спричинилися ті чи інші "філософські" чинники.

Радіо Максимум, Ігор Бондар-Терещенко, 24.08.2017