Казки, міфи, таємниці. П'ять книжок не для дітей
Відомий український письменник та літературознавець Ігор Бондар-Терещенко спеціально для сайту Радіо МАКСИМУМ назвав книжки про дітей, які варто прочитати кожному дорослому. Збережіть собі!
Жорстокий світ дитинства – людини, історії, держави – ще ніколи не був змальований з такою відвертістю, як у "дорослих" книжках цього огляду. Їх автори допомагають позбутися ідеологічних кліше і пропагандистських штампів у своїх гостросюжетних оповідях, зазвичай, не для "молодшого та середнього шкільного віку".
"Концерт пам’яті янгола", Ерік-Емманюель Шмітт
(Л.: Видавництво Анетти Антоненко)
Попередні збірки прози цього всесвітньо відомого бельгійського автора французького походження були присвячені проблемі дитинства, відродженню чеснот і навіть справедливості, яку він силоміць культивував у своїх журливих оповідках. Його нова книжка, як завжди майстерно перекладена Іваном Рябчієм – це збірка психологічних новел, що межують із детективом і навіть трилером.
Цього разу нам запропоновано добро "навиворіт", і навіть діти тут або "проблемні", або жорстокі, або байдужі. Утім, це так само стосується дорослих – чи то жінок, які, скоївши злочин, дурять суспільство, а чи чоловіків, які, навіть маючи духовний сан, дбають не про чесноти, а про гріховне. Саме в цьому виявляється задум цієї короткої прози, наскрізним образом якої є Свята Рита — покровителька тих, кому здається, ніби виходу вже немає. Тож, кожна новела – це життєвий парадокс і пошук відповіді на непросте запитання: чи може людина змінитися? Чи існує "сіра зона" між добром і злом? Як бути, коли виходу немає?
При цьому важить початок, старт, на якому закладається мораль, а вже продовжують гонитву життям і сюжетом ті самі "вирослі" діти. Іноді метаморфоза буває жахлива. Так, під музику того самого "Концерту для янгола", що дав назву збірці, один з її героїв "ніби чув альтернативну історію: померли не тільки дитина, а й янгол". І тоді вже сюжет набуває моторошного відтінку, а сучасна історія Каїна та Авеля стає схожа на класичну помсту людству.
"Випадково прочитавши про те, що в світі продаються мільйони різноманітних антидепресантів, він одразу вигадав хитрість: створити еліксир святої Рити, нібито здатний побороти депресію. – дізнаємося ми про одного з героїв збірки. – Називатиметься він "чудотворною водою Рити". Предмети культу були лише одним із різноманітних товарів, якими крамував Аксель, – іграшки, одяг, ґаджети і порнографія, – та саме ця галузь тішила його найбільше".
Максимум, 11.08.2017