7 нон-фікшн книг, які слід прочитати негайно
INSIDER, Євген Стасіневич, 14.11.2014Добірка книг про особливості сексу, мозку, творчості Шевченка і багато чого щеФото: Юра Мота, Facebook/Форум Видавців14 ЛИСТОПАДА 201413:00Бажання просвітитися і стати трохи розумніше – дуже людське бажання, що жодним чином не поступається потребі отримати естетичну насолоду і відпочити за читанням. Тому нон-фікшн книги і продовжують залишатись головними позиціями усіляких списків бестселерів.
INSIDER вкотре пропонує добірку нещодавно виданих книг, які не лише з декілька десятків тем для роздумів і розмов вам підкинуть, а й поважати з новою силою себе змусять: мовляв, читаю не лише для душі - ще й просвіщаюсь, розуму набираюсь. Хоча вся сіль у тому, що просвіщатися і "читати для душі" у випадку з цими книгами є речами абсолютно синонімічними.
Одним словом, душевної вам просвіти.
Алан Бадью, "Століття" (Видавництво Кальварія, Ніка-Центр, 2014, пер. А. Рєпи)
Вкрай плідний французький філософ №1, спадкоємець "високої традиції" французької філософії (через Фуко і Дельоза), мислитель, що на його тлі добре видно всю неміч агонізуючого "титана" і штукаря від філософії Жижека: словенець хоч і пише веселіше, та заклопотаність Бадью "вічними" питаннями і потребою дати на них конструктивні відповіді вартує значно більшого.
Француз – ні мало, ні багато – хоче дати цією книгою слово самому століттю, явити не історію філософії, а таки філософію віку. Суть якої, якщо коротко, така: ХХ століття було центроване пошуком "нової людини", потребою ставати безпосередньою частиною історії і діяти; як наслідок – розв’язувалася Війна. Реальне як головна пристрасть, як наслідок – антагонізм, за яким розкол і війна – ось смисловий ланцюг Бадью, ось чому "століття – останній бій". Але на такій констатації філософ не зупиняється, йому важить спроба сформулювати "позитивну програму" - відшукати нових-старих "ми", намацати певну гіпотетичну єдність, якщо вона ще можлива після такого століття. Віднайти надію на порозуміння.
Найцікавіше в "Столітті", як це не дивно, сховане в додатках: тут і інтерв’ю-коментар самого Бадью, і есеї під промовистою назвою "Панорама сучасної французької філософії" і "Про зв'язок філософії та політики". Книгу автора "Буття і події" взагалі можна розглядати як історію пригод умовної лівої ідеї на руїнах віку, останню її перевірку на життєздатність і адекватність добі.
Триста сторінок нелегкого ("Суб’єктивний ключ століття в тому, що світ вважає, що століття поставить питання руба: хто на якому боці. Здатність людини винайти Двійку, як доводить століття, доволі велика. Війна – то чітка видимість Двійки проти комбінаційного балансу. В такій якості війна всюдисуща"), але необхідного кожному читання – після таких книг є привід пишатися собою сильніше. І по ділу: зміг, не кинув, зрозумів. Чиста радість.