Кларісе Ліспектор. «Час зірки»

Останній роман Кларісе Ліспéктор справедливо вважають вінцем творчості однієї з найвідоміших письменниць Латинської Америки.

Ніби чарівними ножицями письменниця відсікає від читача (певна річ - упередженого) думки про злидні, страх, любов і смерть. І водночас майстерно проводить його таємницями життя, залишаючи десь глибоко у душі надію на щастя.

Роман складається з коротких фрагментів, що їх Ліспектор та її секретарка Ольга Бореллі ретельно збирали впродовж тривалого часу. Кларісе ще не знала тоді, що помирає, і тому нікуди не поспішала, хоча текст сповнений передчуттям близької смерті. 
Роман було вперше опубліковано  1977р., за два місяці до смерті авторки. У 1986р.  фільм, знятий за романом, отримав приз «Срібний ведмідь» на Берлінському міжнародному кінофестивалі — за кращу жіночу роль.

Кларісе Ліспектор - бразильська письменниця українсько-єврейського походження. Справжнє ім´я авторки — Хая. Народилася в 1920 році в єврейській родині на Вінниччині. Через жорстокі єврейські погроми та війну сім´я майбутньої письменниці емігрувала до Бразилії. Пізніше Кларісе сказала: «Я ніколи не ходила по українській землі, адже мене тоді носили на руках…».

Вийшла заміж за бразильського дипломата, тому понад 10 років жила в Європі та Сполучених Штатах.  У 1959 році вона розлучилася з чоловіком і назавжди повернулася до Ріо-де-Жанейро.

Авторка численних новел та оповідань. Перший роман «Поряд з диким серцем» опублікувала в 19 років. Всього у творчому доробку письменниці 8 романів, 8 збірок оповідань, літературознавчі статті, переклади.

Американське видання оповідань Кларісе Ліспектор, яке вийшло друком у липні 2015 року під назвою «The complete stories» увійшло до рейтингу 100 найкращих книжок, за версією «Нью-Йорк Таймс».

Перекладач: Ярослав Губарев

Кларісе Ліспектор. Час зірки. К.: «Видавництво Анетти Антоненко». 2016, - 108 с.

Буквоїд, 19.08.2016