Книжковий блог: гучні імена осені

читання восениImage copyrightGETTY

Рекордна кількість творів класиків, нобеліатів і просто відомих у світі письменників вийде цього вересня.

Більшість з них буде представлена на Форумі видавців у Львові, а потім і у книгарнях країни. Збираємо вершки!

Кларісе Ліспектор "Час зірки"

Видавництво Анетти Антоненко.

книга час зіркиImage copyrightVYDAVNYTSTVO ANETTY ANTONENKO

Якщо ви любите латиноамериканську літературу, то не пройдете повз роман Кларісе Ліспектор "Час зірки". Так, дівчинка з єврейської родини народилася в Україні, але це ще не привід читати її твір.

Постмодернізм, інтроспекція, гра зі смислами та алюзіями, заперечення призначення художньої літератури, яке "обов’язково" має полягати у зображенні правди – ось справжні підстави для цікавості. Ліспектор замішує тісто з власної біографії, соціальної та гендерної нерівності, старозавітних притч. Те, що на початку може здатися прісним, у фіналі озветься багатим післясмаком. Адже у житті, вже не кажучи про літературу, дуже важко зрозуміти, де правда, а де вимисел.

У бразильської письменниці автор не помер, аспект його/її особистості відчувається чітко, а провідником до розуміння є ніщо інше, як усвідомлення смертності. Ось такий парадокс. Скільки б ви не чекали, коли оповідач нарешті припинить скиглити і почне розгортати сюжет, скільки б не дивувалися безхребетності умовно головної героїні Макабеа, "Час зірки" не стане чітким і конкретним.

Це твір-медитація, прощання зі світом людей та історій, де перемагає… смерть як вдалий фінал чи-то життя, чи-то роману.

Блог BBC, Анастасія Герасімова, 06.09.2016