Що читала редакція «Читомо» цього тижня / 4 – 8 липня- Література на літо

Продовжуємо читати й ділитися із вами найцікавішими рефлексіями, які виникають у нас після прочитання. Цього тижня наші читацькі уподобання більше стосувалися складних тем. Читайте у нашій імпровізованій добірці про «Криве горе: пам’ять про непохованих» Алєксандра Еткінда, «Хто вбив Паломіно Молеро?» Маріо Варгаса Льйоси, «Прекрасний новий світ» Олдоса Гакслі і «Маша, або Постфашизм» Ярослава Мельника. 

Алла Костовська

redakcia_chytaje allakost

Маріо Варгас Льйоса. Хто вбив Паломіно Молеро?

/ переклад з іспанської Сергія Борщевського та Лева Олевського. – К.: Видавництво Анетти Антоненко, 2016. – 144 с.

У центрі повісті нобелівського лауреата Маріо Варгаса Льйоси «Хто вбив Паломіно Молеро?» –звіряче вбивство молодого хлопця-метиса, яке намагаються розкрити двоє місцевих офіцерів – лейтенант Сильва й поліцай Літума. Розслідування, втім, як і оповідь, і як саме життя в провінційному перуанського містечку Таларі, розпеченому сонцем, протікає якось ліниво, мляво, неквапом.

Однак попри типовий детективний сюжет роман зачіпає й низку соціальних проблем перуанського суспільства 1950-х років, таких як расизм та мачизм. Мачизм проявляється в тому, що чоловіки ставляться до жінок переважно як до об’єктів сексуальних бажань, а не таких самих людей, які заслуговують на повагу і рівний соціальний статус. Та й жінки не особливо цим переймаються, хіба повії місцевого борделю інколи скаржаться, що через постійні побої втрачають клієнтів. Що ж до расизму, то можна простежити лінію протистояння «білих» офіцерів бази військово-повітряних сил і місцевих жителів-метисів, до яких належав вбитий парубок і поліцаї, що розслідують справу.

«Спробую, – трохи нервово всміхнувся лейтенант. – Не знаю, чи станеться диво, однак треба спробувати. А воно куди складніше, ніж я уявляв. Та одного чудового дня це станеться, і знаєш чому? Я не вмру, поки не укоськаю свою гладуху і не дізнаюсь, хто вбив Паломіно Молеро. Ось два прагнення мого життя, Літумо. Може, ти й не повіриш, але вони для мене важать більше, ніж навіть підвищення по службі»

Ще однією порушеною проблемою є корупція владних і силових структур, зловживання владою. Розкривши справу Літума й Сильва не отримують жодної нагороди, навпаки, їх «засилають» в інші, віддалені відділки поліції, а місцеві таларці постійно сумніваються у результативності і правильності розкриття злочину, перешіптуючись про «великих тузів», шпигунство і контрабанду.

І, тим не менш, це – детектив, хоча прямої відповіді, розгадки, яка не викликала б сумнівів, тут немає. Надто багато неоднозначностей, інтерпретацій і несказаних слів. І от, закривши книгу й востаннє кинувши погляд на назву, у мене виникла думка, що «Хто вбив Паломіно Молеро?» це не просто назва детективу, це й питання до читача, який після осмислення всіх отриманих свідчень має сам вирішити, хто ж з героїв насправді вбивця.

Читомо, Алла Костовська, 08.07.2016