Вийшов новий, неоднозначний роман відомого прозаїка Тимофія Гавриліва

Вийшов новий, неоднозначний роман відомого прозаїка Тимофія Гавриліва



У львівському видавництві "Кальварія" вийшов новий роман відомого перекладача і прозаїка Тимофія Гавриліва "Вийди і візьми".

Тимофій Гаврилів та видавці попереджають, що роман "Вийди і візьми" завершує "трилогію бездомності", герой якої - сучасний Одіссей, що мріє про будинок і сімейне благополуччя. Там же читачеві пояснюють, що в книзі "новаторськи описують стан душевної порожнечі і пошуків сучасної людини", і що "історія сім'ї та її занепаду представляє панораму українського суспільства, де невіра в можливість змін породжує гротеськні форми поводження з дійсністю".

У центрі роману - дивна пара, а місце його дії настільки ж умовне, як і імена персонажів. Їх звуть подібно героям якогось концептуального французького фільму 1960-х - Жак і Матильда. Оповідання, як прийнято в такому кіно, - нелінійне, побутової логіки тут не знайти. З дійсністю автор обходиться без особливої ​​поваги, сюжету як такого практично немає, зрозуміло лише, що це історія сімейного неблагополуччя, самотності і невлаштованості. Оскільки нічого у герої не зав'язується, то і розв'язки в книзі, по суті, немає. Сім'я, а разом з нею розповідь, розпадається на окремі історії. Зазвичай з них не відслідковується нічого такого, що має сенс узагальнювати до обіцяної в анотації "соціальної панорами". Це просто якісь патологічні випадки, що свідчать про духовні, але в ще більшому ступені - про стилістичниі пошуки письменника.

Тимофій Гаврилів завжди наполягав на тому, що українській прозі не вистачає "новаторства й експерименту". Треба віддати йому належне, він виявився послідовним, і його проза настільки ж важкопрохідна. Але, схоже, автор одержимий благородною ідеєю прищепити українську гілку до дерева європейського лівого авангарду, непопулярного у читачів, але статусного і модного в університетських колах. Напевно, в цьому є сенс, і якщо на одному полюсі сучасної національної літератури знаходиться Люко Дашвар з її реалістичними бестселерами, то на іншому має розміститися Гаврилів з безпросвітними пошуками свого Одіссея. Ось тільки читач, в кінцевому рахунку, вибирає золоту середину - Сергія Жадана та Юрія Андруховича.

Світ мистецтва, 03.06.2013