Форум видавців. Мости з паперу

З 9 по 13 вересня у Львові пройде традиційний Форум видавців, який об'єднає представників книжкової індустрії, літераторів, читачів. Як уже зазначалося в DT.UA, програма заходів масштабна — їх близько тисячі. Хоча фактично Форум уже розпочав свою роботу, анонсувавши деякі події задовго до офіційного старту. 

 

Зокрема, 27—29 серпня відбудеться літературний проект "Міст з паперу" з участю українських та німецьких авторів. Організатори форуму повідомляють, що ідея назви — "Міст з паперу" — належить письменнику Юркові Прохаську, який запозичив її у Манеса Шпербера для свого твору "Напад на Середню Європу". Сам Шпербер народився в західноукраїнському Заболотові, а про міст із паперу розповідав як про легенду хасидизму, навіяну рідним містом. Згідно з легендою, літератори зводять своїми книжками мости з паперу, а такі мости набагато витриваліші за кам'яні, адже вони закарбовуються в пам'яті людській — у культурній пам'яті. Цей львівський захід, як заспів Форуму, проведуть, зокрема, Юрій Андрухович, Юрко Прохасько, Верена Нольте, Ганне Куллеса, Карл Шльогель, Ярослав Грицак. Як зазначають організатори в офіційному релізі, мета проекту — донести до жителів Німеччини більше інформації про Україну, про її історію та культуру — саме через літературу. 

Майбутній форум анонсує декілька проектів з уточненням "уперше". Скажімо, як наголошують організатори, вперше розгорнеться Дитячий Форум. А це понад 400 заходів для дітей та батьків (очікувана кількість відвідувачів — близько 10 тис.). Цей напрям передбачає певною мірою ігровий формат: діти зможуть відчути себе супергероями та врятувати свою чарівну країну. 

Також "уперше" на Форумі видавців — Тиждень сучасної драматургії. Сценічні читання, театральні вистави, зустрічі з драматургами, акторами, режисерами, обговорення п'єс, перекладів. Таким проектом опікуються Львівський театр імені Леся Курбаса, мистецьке об'єднання "Драбина": загалом, патронат Першої сцени сучасної драматургії Драма.UA. Серед очікуваних постановок — моновистава білоруського драматурга Максима Доська "Лондон". У творі досліджується поняття патріотизму через зіставлення різного досвіду героя — як удома, так і на чужині. У головній ролі — актор театру імені Леся Курбаса Ярослав Федорчук. Постановку здійснив відомий драматург Павло Ар'є. На Форумі видавців, зокрема, очікується презентація книжки Ар'є "Баба Пріся та інші герої" (Discursus, 2015). Під обкладинкою — три п'єси: "Слава героям", "Людина в підвішеному стані", а також "На початку і наприкінці часів", яка познайомила читачів-глядачів із колоритною бабою Прісею. На думку критика Ірини Славінської, сама ця п'єса водночас як дзеркально-точна, так і абсурдистська. Як відомо, дія розгортається у зоні відчуження, а герої історії — сім'я старої поліщучки баби Прісі. 

Ще одна книжкова прем'єра на Форумі видавців — "Останнє бажання" Євгенії Кононенко. Видання — подарунок читачам від "Видавництва Анетти Антоненко" та національного проекту "Книжкова Біржа" саме до Форуму видавців у Львові. Керівник видавництва Анетта Антоненко переконана, що це лише "перша ластівка" спільної співпраці. Адже в портфелі видавництва багато цікавих текстів.

Анотація інтригує. Чи потрібно і чи можливо розкривати всі таємниці минулого? Принаймні цього варто прагнути. Бо лише свідоме знання дає ту свободу, без якої неможливе народження людини майбутнього, котра є володарем власної долі за будь-яких обставин. 

Історія, в яку занурює Євгенія Кононенко, сувора і непроста. Адже навіть структура "роман в романі" тримає читача в напрузі до останньої сторінки. Автор змогла розказати життєву сагу кількох поколінь у невеликому за обсягом тексті, а таке під силу лише майстру слова.

Чому письменник Іван Івак таки вирішив написати книжку свого життя? І які сили можуть примусити заговорити про свої гріхи людину, котра все життя мовчала? Бажання полегшити душу, знявши з неї страшні тягарі?

Про все це — на сторінках роману.

— Текст писався важко, бо намагалася побути у шкурі всіх героїв. А отже, довелося чесно пригадати і наново пережити періоди власного великого страху, що його відчув чи не кожен, хто жив у цій країні… — розповідає авторка Євгенія Кононенко. 

На форумі також передбачена спеціальна кінопрограма. Зокрема, допрем'єрний показ стрічки "Полон" режисера Анатолія Матешка. Події відбуваються в зоні бойових дій, учитель хімії та одна домогосподарка їдуть туди за своїми синами. Вони потрапляють у полон до терористів і стають свідками знущань над заручниками.У фільмі знімались українські актори Володимир Горянський, Лариса Руснак, Дмитро Суржиков, Остап Ступка та інші.

Також у рамках кінопрограми Форуму видавців у Львові відбудеться прем'єра документального фільму Олександра Фразе-Фразенка про Нью-Йоркську групу "Акваріум в морі" та кінопроект про поета Василя Махна "Дім на семи вітрах".

Дзеркало тижня, Катерина Константинова, 22.08.2015