Минуле, що сформувало сьогодення: 6 новинок історичного нон-фікшну

Серед великої кількості нон-фікшн літератури, яка вийшла від торішньої весни, історичні книжки міцно тримають свою жанрову нішу. Про шпигунів часів «холодної війни», дисидентський рух в СРСР, «примарний континент Заходу України», Середньовіччя, Голокост, геноцид у Руанді – коло їхніх тем видається широким, хоча часто й непростим. 

У минулому ми продовжуємо шукати відповіді на запитання, які турбують у сьогоденні. Тому так важко відмовити собі у можливості зазирнути у далечінь років, дізнатися про події, які вплинули на формування як нашої держави, так і карти світу. Тож у цій добірці ми зібрали історичні книжки про Україну, Китай, США, Албанію, Чехію та… Другу світову війну, що вийшли нещодавно або в період між Книжковим Арсеналом 2023-го та 2024-го. Тож дізнаваймося про своє й чуже минуле, щоб, як заповідав Михайло Грушевський, ставати особистостями завдяки історичній памʼяті. 

Історія американських традицій. Від «Мейфлауера» до Сінко де Майо»

Джек Девід Еллер. Пер. Н. Кличук. – Львів: Видавництво Анетти Антоненко. Київ: Ніка-Центр, 2024. – 328 с. 

Джек Девід Еллер — антрополог, професор, автор книг з антропології релігії та культури. Його «Історія американських традицій» — багатошаровий текст, в якому дослідження минулого перетворюється на роздуми про владу та «переробляння сьогоднішнього і вчорашнього днів», чому сприяє, наприклад, масова культура. «Традиції — це історія, яку ми розповідаємо самі для себе й про себе», — пише автор. У випадку Сполучених Штатів Америки, держави, що сформувалася відносно нещодавно, визначення традицій є пошуком чогось справжнього, а це дуже актуально у світі фейків та інформаційних маніпуляцій.

 

Перша частина видання присвячена політичним традиціям США. У ній йдеться про гімн, прапор, національний образ/персоніфікацію — Дядька Сема, присягу на вірність, девіз Америки, який можна побачити на доларових банкнотах. Крізь все це проглядатиме боротьба країни за незалежність, її становлення. Друга частини книжки розповідає про святкові традиції, які не були завезені, а виникли саме на території держави: день подяки, день матері, патріотичні та етнічні свята, серед останніх, наприклад, день Колумба та Сінко де Майо. Третя частина зосереджується на традиціях американського стилю життя. В ній автор згадує про Coca-Cola, гамбургери та джинси. Завершують книжку американські традиції героїв. Тут Супермен зустрінеться з Міккі Маусом, а моряк Попай — із Самотнім Рейнджером… Із Джеком Девідом Еллером буде цікаво й пізнавально, а головне — з відчутною присутністю наукового підходу. 

Читомо, Анастасія Герасімова, 22.05.2024