Вольфґанґ Шивельбуш. Смаки раю: Соціяльна історія прянощів, збудників та дурманів. - Л.: Видавництво Анетти Антоненко; К.: Ніка-Центр, 2017
У своїй книжці, яка обов’язкового знадобиться у мандрах, відомий німецький дослідник застосовує підхід, який ґрунтується на історії європейської цивілізації. Таким чином, автор Смаків раю, звертаючись до історії непомітних вже сьогодні речей, створює опорні точки для нашої уяви, дозволяючи зануритися в людський світ, яким він був задовго до того, як став для нас звичним. Наприклад, перець чай, кава, тютюн - яке місце вони займали в житті людини протягом століть, починаючи з епохи Середньовіччя до нашого сьогодення?
Історія завезення, перші кав'ярні часів реформації, будуари іспанської аристократії – цими епізодами повняться розділи, що інтригують вже самими назвами. Кава і протестантська етика, Еволюція паління: люлька, сигара, сигарета, Опій, пролетаріат і поезія, не кажучи вже про рецепти, зроблені на підставі аналізу літератури й мистецтва. Так, аналізуючи картину середньовічного художника, автор розповідає історію про те, що і як їли в ту епоху. Зокрема пивний суп - до того як картопля увійшла в європейський раціон - був основною щоденною стравою.