5 книг цієї весни, які варто прочитати кожному
Радіо Максимум, Ігор Бондар-Терещенко, 13.04.2018Письменник та літературний оглядач Ігор Бондар-Терещенко ексклюзивно для Радіо МАКСИМУМ назвав список книг, які ідеально підійдуть для читання весною. Насолоджуйтеся якісною літературою!
Чому саме ці книжки варті нині нашої уваги? По-перше, вони наближають літо, як-от новий роман Тимофія Гавриліва з відповідною назвою. По-друге, їхні свіжі та динамічні сюжети іноді нагадують шалене буяння весняних барв – чи то в історичному романі, а чи підлітковому фентезі. По-третє, це просто класна перекладна та вітчизняна література, з якою варто входити в наступний – літній сезон.
"Червнева злива", Тимофій Гаврилів
(Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2018)
"Червнева злива"Близьке ретро у черговому європейському чтиві цього автора прозирає крізь призму біографічних новел, з яких складається його роман –наче втрачений рай, який починається, як завжди, з дитинства. У ті часи герой "знав, що все буде гаразд – на незайманщині по той бік шляху гнатиметься вгору густа лоза, з її пагонів майструватимуть гнучкі луки, а мама житиме, скільки триматиметься Земля".
Описувана історія становлення цього самого героя, а насправді – нетипово-типового сучасника великих і не дуже звершень – охоплює понад півстоліття, займаючи добре виписаний проміжок у цілих сім символічних розділів: від "Наших дітей" до "Української Герніки". "Вісімдесяті тхнуть алкоголем і сечею, особливо ранні. Траурними маршами і солодкою водичкою по три копійки. Як у такій атмосфері могло вирости нормальне покоління?"
Побутові подробиці, філософські осмислення, флешбеки пам'яті й камбеки нещодавніх подій, які несподівано відлунюють вже у нашому сьогоденні. Все пов'язано у цій прозі, все закільцьовано, ґрунтуючись на найбільш ціпкому, дитячому досвіді сприйняття "дорослого" світу. Загалом автор роману завжди вирізнявся серед колег пильною увагою до деталей, з яких зазвичай складається епоха, а також незашореним поглядом на звичні речі. Саме з них вибудовує він всесвіт своїх стосунків з Батьківщиною, і "патріотизм" – не завжди вірне слово в його лексиконі буденних святинь – спогадів, рефлексій, з яких складається колекція "невичерпних можливостей і фатальних збігів".
Найбільш стала і критична позиція, мабуть, в одного з персонажів роману, під якою навряд чи підпишуться сучасні майстри слова, утім, саме вона визначає справжнього письменника. Нехай навіть з "механічного цеху" колективної пам'яті.