П’ять кращих книг квітня. Літературний гід письменника

оловне в книжках квітня – свіжість сюжетів, жанрова точність і психологічна напруга, яка не відпускає на самісінького кінця. І неважливо, чи це любовна історія, ретро-детектив чи підліткова повість – всі книжки варті того, щоби їм приділити належну увагу. Задоволення від тексту гарантовано!


І неважливо, чи це любовна історія, ретро-детектив чи підліткова повість – всі книжки варті того, щоби їм приділити належну увагу. Задоволення від тексту гарантовано!

 

Кларісе Ліспектор. Сімейні узи. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2018
 

Книга новел відомої латиноамериканської авторки, яка, за словами сучасників виглядала, як Марлен Дітріх, а писала, як Вірджинія Вульф - це чуттєва проза, яка читається на одному подиху і не залишає байдужим. Чи це капризи позбавленої кохання пристрасної дуеньї («Коли вона була в ресторані, заступник її чоловіка торкнувся під столом її ноги, а над столом було його обличчя. Випадковість чи він зробив це навмисне? Чортяка»), чи то криза домогосподарки («ознакою було напружене задоволення, з яким вона дивилася на речі, вражена страхом»), то чи почуття дівчини, що зустріла на вулиці двох чоловіків, які торкнулися її, таку «ніжну і дивовижну» («те, що відбулося далі, було четвіркою важких рук; чотири руки, які не знали, чого хотіли, чотири неправильні руки без призначення»).

 

Жіночі імена немов взяті з екзотичної прози Маркеса - Анна, Лаура, Марія - і все в цих оповіданнях дихає «спекотною розкішшю» латиноамериканської класики. Чоловіки - Хосе, Арманду, Карлінос - голосно сміються і обіймають своїх дружин («він узяв дружину за руку й повів її за собою, не озираючись, подалі від небезпек, які чигають на людину упродовж життя»), але «справжнє життя» - вона не таке, і жінкам подобається зовсім інше. Наприклад, сліпий на зупинці, що жує жуйку. Втім, чоловіки теж не відстають, вони пожирають зустрічних дівчат похітливими поглядами, програють батьківські гроші, і навіть їх розповідь про жінку-пігмея завбільшки із сорок п'ять сантиметрів - це не межа фантазії авторки, яка пише про різновиди неземного кохання на цьому грішному світі. «Жила вона на верхівці дерева зі своєю маленькою наложницею, у теплих диких зарослях, що огортали плоди, майже нестерпно солодкі на смак. Ще й була вагітна».

 


Новое время, Ігор Бондар-Терещенко, 07.04.2018