Про кохання й політику: 5 книжкових новинок листопада

На яку художню літературу варто звернути увагу цього місяця

Про кохання й політику: 5 книжкових новинок листопада

Сюжети в сучасній літературі ─ це часто вже не альтернативна історія, відірвана від життя або переказана любителями наукової фантастики, а художня реальність, наближена до дійсності. Писати про жінок ─ як Харукі Муракамі, про емігрантів ─ як Славомир Мрожек, чи про політиків ─ як Майкл Доббс, не означає висловлюватися на злобу дня. Швидше ─ говорити відверто про наболіле.

Forbes вибрав п'ять найцікавіших літературних новинок листопада.

 
Славомир Мрожек, «Емігранти. Пішки. Портрет»
 
Славомир Мрожек, «Емігранти. Пішки. Портрет»

Видання трьох класичних для драматургії ХХ століття п'єс зі спадщини видатного представника театру абсурду ─ вагомий внесок у сьогоднішній балаган культурного життя. Герметичність і замкнутість побуту героїв у всіх трьох п'єсах збірника лише підкреслюють гротеск ситуацій. Зокрема, «Емігранти», написані в 1975-му році, були поставлені самим Анджеєм Вайдою, і мова в них ─ про пригоди в Парижі двох польських приятелів-антагоністів. Мухи як символ батьківщини і собачі консерви на сніданок як символ духу свободи ─ це не фарс, а трагічна констатація. «Історія загальна складається з історій кожної окремої людини, ─ стверджує один з героїв. ─ Немає абстрактної історії, голубе, так гадають лишь ідеалісти, котрі трактують Історію як нового Бога».

Для письменницької манери Мрожека швидше характерні іронія і гротеск, ніж критика і сатира. Примітивність життя, духовне зубожіння, дидактизм у мистецтві ─ ось те, проти чого все життя виступав письменник. І справа навіть не в абсурді, а в тому колоритному «національному» контексті, який зустрічається також у творчості інших видатних емігрантів зі слов'янського світу ─ Ежена Іонеско, Еміля Чорана і Мірчі Еліаде.

Forbes Україна, Стиль життя, Ігор Бондар-Терещенко,15.11.2016