5 затишних книг, які зігріють вас взимку

"Дух сп'яніння. Алкоголь: Історія звичаїв уживання алкогольних напоїв", Арі Турунен

Л. : Видавництво Анетти Антоненко; К.: Ніка-Центр, 2019

Історія звичаїв уживання алкогольних напоїв - фото 300010
Історія звичаїв уживання алкогольних напоїв

У цій книжці здійснено короткий екскурс в історію звичаїв уживання алкоголю й обмірковано значення сп'яніння за різних епох, описано пов'язані з ним правила і ритуали й проаналізовано, як сп'яніння відбито в європейській культурній традиції. Книжка – не заклик до тверезості або пияцтва, а лише своєрідна спроба нагадати, що, незважаючи на небезпеки, алкоголь посідає важливе місце в соціальному житті європейської людини.

Спиртні напої – мастило для європейських звичаїв. Алкоголь надихає літературу і мистецтво. Недаремно в багатьох релігіях і міфах він був божественним першоелементом. З алкоголем пов'язані важливі правила поведінки, звичаї і ритуали. Проголошення тостів, правила гостинності та щорічне спільне проведення свят – це культурна традиція, до якої серйозно ставляться в усьому світі. Коли винайшли алкоголь, його одурманливому впливові поклонялись як надприродній силі. Оскільки він сповняв людей радістю, його вважали священним напоєм богів. Утім, далі, як відомо, багато чого змінилося в культурі вживання.

"Тварин не змагає бажання зумисно задурманити собі голову, – нагадує автор. – Французький гурман і філософ їжі Антельм Брилья-Саварен написав у книжці "Фізіологія смаку", що вийшла друком 1826 року, що бажання вживати алкоголь спричинене тим, що суспільство має вроджену потребу шукати в напої сили, якою природа його обділила".

МАКСИМУМ FM, Ігор Бондар-Терещенко, 10.01.2019