Арі Турунен «Забуті історії міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністю»

http://chytay-ua.com/

Видавництво Анетти Антоненко – Ніка-Центр, 2018. 280 с. Переклад з фінської: Софії Цисаревої

«Свого часу десь у світі було місто, де вершилася величні справи»

Міста в історії людства завжди були центрами культури, поступу та передових ідей. Їх зводили десятиліттями, а руйнували всього за декілька днів. Їх розквіт тривав сотні років, але деякі з них назавжди зникли з людської пам’яті. Колишні столиці ставали провінціями, а невеличкі поселення перетворювалися у мегаполіси. Все в історії плинне, все змінюється. Нічого немає вічного. І обличчя міст теж.

«Жодне місце у світі не завжди було вільним і прогресивним, хоча там і зводилися пам’ятники на знак культурних звершень»

Книга «Забута історія міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністю», уже знаного для українського читача фінського дослідника Арі Турунена, відкриває запилені двері воріт стародавніх міст та сучасних центрів інновацій, які подарували світу сотні винаходів, тисячі відомих митців та вчених, мільйони інноваційних проектів та явищ. Ці міста, зберігши духовну спадщину Античності, ввібравши ідеї толерантності та міжкультурності, ставши прихистком для талановитих іммігрантів, принесли людству величезний пласт здобутків у матеріальній та духовній культурі.

«У багатьох сучасних мегаполісів є пам’ятники не лише їхнім правителям, а й митцям, письменникам, винахідникам і дослідникам. Проте чи багатьом із них жилося свого часу добре у власних містах?»

Справедливо відзначити, що деякі аргументи автора, щодо визначального впливу толерантності на основоположні віхи історії міст дещо перебільшені та не витримують критики. До захопливої оповіді, про те чи інше місто, автор часто «нав’язує» суб’єктивні приклади модного на сьогодні слова – толерантність, применшуючи вагу інших чинників (зокрема, вдалих реформ, місцезнаходження та торговельні шляхи).   Проте, для допитливого читача Арі Турунен приготував океани надзвичайно цінної інформації, нетипові енциклопедичні відомості та масу дрібних історій, які ви ніколи не знайдете у підручниках з історії.

Хоча б згадати, що нам всім відома стародавні міста Спарта та Афіни, але саме грецькому Мілету ми завдячуємо створеній абетці, якою користується весь світ. І саме вихідці з цього міста заснували десятки колоній на українських землях (зокрема, Пантікапей, Ольвія, Тіра, Феодосія, Керкінітида, Істрія та десятки інших).

«У підручниках історії немає згадок про правителів Міілета, що разом зі своїми військами могли б принести славу та шану жителям міста. Заснований іонійцями Мілет не був військовою державою, і в ньому не цікавилися завоюваннями»

Найцінніше у книзі Турунена – це ледь вловима жага до нових знань, яку непомітно запалює автор у читача. Після прочитання кожного наступного розділу, який присвячений одному з міст (Мілет, Александрія, Паталіпутра, Багдад, Ханчжоу, Флоренція, Ісфахан, Амстердам та Сан-Франциско) хочеться ще більше поринути в історію знаних міст та тих, які назавжди зникли зі сторінок давніх карт.

Однак, вони залишили після себе не тільки крупинки ледь забутих розповідей, але сотні ідей, які рухають світ сьогодні. І не випадково, що книга фінського дослідника завершується відомою цитатою, яку приписують генію Стіву Джобсу, хоча насправді спершу вона була надрукована у сан-франциському журналі «Whole Earth Catalog» у 1974 році: «Залишайтеся голодними, залишайтеся божевільними»

Читай, ігор Антонюк, 19.09.2023