Ідеальні для осені! П'ять книжок, які допоможуть вам зігрітися

Читайте разом з нами! - фото 1
Читайте разом з нами!

Відомий український письменник та літературознавець Ігор Бондар-Терещенко спеціально для сайту Радіо МАКСИМУМ назвав цікаві книжки, які ідеально підійдуть для читання холодними вечорами. Перевірте самі!

Зігрітися, зазвичай, завжди буває дуже просто в грі, яку пропонують зокрема автори книжок цього заключного "осіннього" огляду. В одному випадку – це роман-турнір і роман-шоу, а в другому – героям доводиться гратися з вогнем, що будь-яку трагедію здатний перетворити на фарс. У всякому разі нудно не буде, а карколомні сюжети обов'язково підігріють читацьке задоволення від тексту.


"Свято заліза", Роберто Арльт

(Л.: Видавництво Анетти Антоненко)

Ідеальні для осені! П'ять книжок, які допоможуть вам зігрітися - фото 210941

Пекельне вогнище, що спалахує в фіналі цієї п'єси навряд чи зігріє серце християнина, але принаймні підігріє цікавість до того, у який спосіб виховувалися антиклерикальні та антивоєнні смаки, які, втім, виявилися не на часі в період її написання. Отже, це трагічний фарс 1940-го року, створений аргентинським класиком, чий доробок стоїть стоять в одному ряду зі спадщиною Хуліо Кортасара. Водевільні ситуації за стилем нагадують Бальзака і Мопассана, драматичні сценки свідчать про вплив Шекспіра, а згаданий фінал відсилає до п'єси "На дні" Горького, у якому, якщо пригадуєте стається людська трагедія, яка всього лише псує настрій компанії.

Герої в аргентинського автора не кращі – дружина фабриканта, споглядаючи яку "то в декорованому салоні "ролс-ройса", то в золотавому кріслі ложі Великого театру, хто б міг подумати, що ця пані, на чиїх руках сяють такі коштовності, неписьменна грабіжниця", її чоловік, "дурний як пень, щедрий як скнара і вдячний як змія", монструозний синок, підступний слуга, демонічний коханець, священик-хабарник. Одного, наче у класичній драмі, спокушає Фавн, другого застерігає Ангел-охоронець, але всі герої варті одне одного, всі з потаємними думками, подвійним дном, підступними намірами.

Загалом, якщо згадати, що в період між двома світовими війнами драматургія вкладалася у пацифістське русло, маючи за взірець стилістику Джанні Родарі з його "солодкою" тематикою і велетенським тортом замість атомної бомби, який впав на місто, то матимемо цілком "гарячий" драматургічний канон. У цій п'єсі намагаються за будь-яку (людську) ціну обіграти Бога війни (у світі й родині), і крім дружини господаря та її коханця – це той, для кого писав автор "Пригод Цибуліно", тобто син фабриканта. "Діти, народжені після війни, мають душі злочинців", – каже про нього старий слуга, і в цьому була "залізна" логіка, яка утвердиться після прочитання цієї п'єси.

Максимум, Ігор Бондар-Терещенко, 23.11.2017