Сатира чи гумор? П'ять книжок, які вас розважать

Відомий український письменник та літературознавець Ігор Бондар-Терещенко спеціально для сайту Радіо МАКСИМУМ назвав цікаві книжки, які ідеально підійдуть для читання осінніми вечорами. Надихайтеся!

Кількість емоцій, які може виражати сміх, цілком відповідає різноманітним жанрам, у яких написані книжки цього огляду. Утім, пустощі, еротика, гумор і навіть нецензурщина – це далеко не доброзичливість, самодостатність, ворожість чи насмішка, які визначає сміх. Більше того, сучасні вчені вважають, що наше сприйняття цієї веселої емоції застаріло, і сміх сьогодні – це дещо інше, ніж ми звикли вважати.

"Сміх", Ерік Смаджа

(Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2017)

Сатира чи гумор? П'ять книжок, які вас розважать - фото 204915

…Виявляється, давно вже минули часи, коли сміх – "вираження веселих почуттів через скорочення м’язів обличчя" – мав цілющі властивості. Автор цієї книжки, відомий психіатр-психоаналітик, розповідає про те, чому ж ми сміємося і що таке насправді сміх. Здавалося, інтерес до сміху за останній час значно виріс, а сам він, як вважають, корисний і терапевтичний, тож, сміятися треба більше. І хоч нині створені асоціації, клуби і школи сміху, які набули незвичайної популярності, але не цей феномен розглянуто у цій книжці.

Натомість чим є сміх сьогодні, в епоху комедійних шоу, і чи не набирає він ознак не гумору, а сатири, яким його, власне, й вважали ще за античних часів? Наприклад, у Платона сміх – це задоволення, що виникає від сприйняття смішного в іншому, і тяжіє, отже, до насмішки, а Цицерон розрізняв "сміх" і "смішне".

І хоч народна мудрість переконує нас, що й "зі сміху люди бувають", але автор дослідження вважає, що, крім радості й задоволення, сміх ще сигналізує про агресію і тривогу. Тож уявлення про "лицеве вираження радості, що вказує на добре здоров'я" відтепер застаріли й недостатні.

Радіо Максимум, Ігор Бондар-Терещенко, 26.10.2017