У Вінниці озвучуватимуть книги для незрячих

ВРІЗ:  Перша книга, яку містяни озвучуватимуть для проекту - «Казки Сельви» Орасіо Кірога 

  «Озвучимо книги для незрячих» - назва Всеукраїнської акції, яку започаткувало «Видавництво Анетти Антоненко».  Ідея полягає у тому, аби журналісти, ведучі телебачення і радіо, діячі мистецтв і мешканці міст, що мають надзвичайні голоси, озвучили та передали до бібліотек країни твори сучасних українських та зарубіжних авторів. 
Цей проект розпочався з перекладу книжки «Жуль», який вийшов у видавництві на початку року, - розповіла директорка видавництва Анетта Антоненко.

– В основі сюжету - людина з вадами зору. Коли я прочитала готовий переклад, то мене зачепила ця тема. Особисто я дуже мало стикаюся з цією проблемою, але знаю, що вона є. Дуже багато людей не можуть прочитати сучасних українських і світових авторів. Тому виникла ідея передати частину авторських прав, якими я володію у видавництві, аби начитати ці книжки для людей з вадами зору.

  На жаль, українські видавці не видають аудіокнижки через відсутність фінансової вигоди. Тому такий благодійний проект – є некомерційним. Усі книги будуть передані до спеціалізованої бібліотеки для сліпих та бібліотек обласних центрів. Поки що це будуть книги близько 20 авторів «Видавництво Анетти Антоненко». З часом до проекту підключаться інші центральні видавництва країни. 

  - У рік в Україні видають 15-20 книг шрифтом Брайля. Це просто смішно, - зауважила Анетта Антоненко. – Тому ми зробимо лише краще, наповнивши фонди бібліотек.

  У середу, 22 березня у центральній міській бібліотеці ім. І.В.Бевза представники бібліотеки, міської влади, громадськості та видавництва презентували проект журналістам. 
- Хотіла попросити представників телерадіокомпаній, аби посприяли у записі книг, - каже директорка закладу культури «Вінницька міська централізована бібліотечна система» Ірина Івасюк. – Для запису аудіокниг нам необхідна можливість безкоштовно записувати книги у студіях, а також люди з гарними голосами.

  Видавництво звернулося до департаменту культури міськради і як результат бібліотекарі міста перші у Вінниці озвучуватимуть книгу. Вони обрали «Казки Сельви» Орасіо Кірога. За словами Анетти Антоненко, це найбільш недоросла книга серед представлених у видавництві. 
Окрім Вінниці, до акції, що є безстроковою, вже долучилися Київ та Луцьк.

  - У мене - мрія, щоб був закон про те, що будь-яка нововидана література дублювалася аудіоозвучуванням, - зауважив заступник директора з соціальних питань Вінницького учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих Костянтин Ільніцький.  
 

Довідка «Міста»

  До речі, для Вінниці – це не перший проект з озвучування книг для людей з вадами зору. У травні 2016 року у Вінниці відбувся перший в Україні «Аукціон проектів».  Громадська організація «Культурний Всесвіт» спільно з працівниками міської централізованої бібліотечної системи презентували проект «Побачте нас». У рамках проекту озвучено 20 книжок для дорослих і дітей. Аудіокниги передали 17 міським бібліотекам-філіям. Також в центральній міській бібліотеці ім.Бевза є 26 книг шрифтом Брайля.

Місто, Валерія Жовтун, 29.03.2017