Інтрига "другої статі": 5 найбільш очікуваних книг березня. Блог письменника

Майже всі книги цього огляду – безперечні бестселери. Їх цінність підтверджена не стільки тиражами, скільки значно дорожчою валютою – увагою.

І невипадково, адже саме жінки, таємнича «друга стать», є головними героїнями цих романів, а завдяки їм героями стають (здебільшого) і чоловічі персонажі.

Хуана Інес де ла Крус. Світогляд. – Л.:Видавництво Анетти Антоненко, 2017

Представлені у цих ошатних книжках твори належать до періоду золотої доби у світовій літературі, а їх авторка – красуня, інтелектуалка і письменниця Хуана Інес де ла Крус – до сузір’я найяскравіших світил пізнього бароко.

Власне, вона й була зіркою свого часу – найосвіченіша жінка доби, черниця, фрейліна при королівському дворі, так би мовити, штатна авторка вельможного світу, якій замовляли гімни, панегірики, балади та оди. Здавалося, релігійна драматургія з її спадщини мала б нести риси завойовницької політики, якою славилася культура Нової Іспанії (Мексики), де визнавалася лише позиція конкістадорів – і у житті, і в літературі, і в мистецтві. Утім, авторка – жінка, і ніщо жіноче їй було не чуже.

Тож жіноче свято в літературі триває і наразі. Чергові томи зі спадщини видатної мексиканської авторки доби бароко, вперше перекладені  в Україні, якраз демонструють жанрове розмаїття у творчому доробку придворної поетки. Поема Перший сон вперше написана нею не з партикулярного обов’язку, а для власного задоволення. Єдиний прозовий твір, Відповідь поетеси високоповажній сестрі Філотеї де ла Крус, взагалі довів примхливість її вдачі та характеру, втягнувши у ворожнечу між представниками церковних кіл, які й так давно вже заздрили впливовим зв’язкам сестри Хуани та її літературній славі.

Новое Время, Ігор Бондар-Терещенко, 06.03.2017