Сталь і золото – 5 незвичайних видань «Книжкового Арсеналу»

Одна з найважливіших подій культурного життя – столичний «Книжковий Арсенал» - вже сталася, робота з представлення друкованого доробку видавництв включно з презентаціями авторів розпочалася, і саме час поділитися враженнями про найбільш знакові явища цього року.

А вони такі, що «сталь» книжок для дорослого читача яскраво відтінена «золотим» ресурсом дитячої літератури. Власне, те для чого одне заради другого зазвичай існує. 

Ільбер Ортайли. Османи на трьох континентах. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко; К.: Ніка-Центр, 2019

 

Це ошатне видання - фундаментальна праця провідного турецького історика, яка дуже важлива для розуміння не лише Сходу і Туреччини зокрема, але й України, що завжди перебувала з ними у тісних геополітичних стосунках. Адже, як стверджує автор, це не просто минуле цивілізації, без якої не було б сучасної Європи. Це історія «Третього Риму» та цілого Середземномор’я; відгомін Вавилону, шумерів і хетів, давньоєгипетського, грецького й римського спадків, теренів, на яких поставало людство. Тож українському читачеві цікаво буде дізнатися про цю загадкову імперію, чий устрій, правовий лад і дипломатичні відносини багато років забезпечував їй панування на трьох континентах. Загалом зрозуміти розмах, масштаби і міць цієї держави можна з будь-якого розділу, де ідеться про міжнародні стосунки, внутрішні справи ба навіть приватне життя в Туреччині за різних правителів. «В Османській імперії за правління Кануні обов’язок головного архітектора полягав і в тому, - розповідає автор, - щоб ремонтувати та прокладати й дороги, і водопроводи, а також – зводити мости й контролювати таборування під час походів, чиї шляхи пролягали від Дунаю до Євфрату, від України до африканських пустель».

Буквоїд, Ігор Бондар-Терещенко, 23.05.2019