Деспот, геній, тиран – 5 книг про те, як виховати героя

Іноді справді важко визначити, хто саме виросте з тієї чи іншої дитини, але риси характеру – лідера чи лузера – здається, видні одразу. Принаймні у всіх книжках цього огляду автори намагаються описати біографію своїх героїв так, щоби налаштувати нашу оптику на "історичне" бачення.. Провидцями завдяки цьому читачі навряд чи стануть, але принаймні двічі в одне й те саме болото, можливо, не втраплять.


М. Шюкрю Ганіоглу. Ататюрк: Біографія мислителя. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко; К.: Ніка-Центр, 2018

1__11.

Докладна розповідь про легендарного правителя, який казав, що революція не робиться в білих рукавичках, і за часів якого постала Турецька Республіка і з’явилася сучасна турецька нація, насправді присвячена походженню ідей, на яких ґрунтувалась його діяльність. "У цій новій утопічній державі, – уточнює автор, – саме націоналізм, санкціонований наукою, усе визначав, немов нова релігія". Тож зокрема ми дізнаємося про книжки, з яких Мустафа Кемаль засвоїв популярні на Заході теорії кінця ХІХ – початку ХХ ст. (націоналізм, расову антропологію, авторитаризм.), а також історичним особам, з якими Ататюрк ділився задумами або, навпаки, сперечався.

"Мустафа Кемаль також запровадив низку культурних змін, призначених, аби зробити вигляд Туреччини більш західним. – зауважує автор. – Його рішення прийняти пристосовану версію латинського алфавіту замість уживаного століттями арабо-перського письма демонструвало бажання видалити ще один символ минулого, що ніс релігійне навантаження".

Сегодня, Ігор Бондар-Терещенко, 16.06.2018