Коханці юстиції - 5 книг про те, як вершиться правосуддя

Кримінальний світ автори цих книжок описують по-різному – хтось із них романтизує злочинне життя, хтось навпаки – демонізує, але всі вони сходяться в одному. Офіційне правосуддя іноді не в силі змінити чи замінити місцеві закони покарання, а справжні злочини так і залишаються нерозкритими.

Роберто Арльт. Свято заліза. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2017

 

Пекельне полум'я, що, символізуючи правосуддя, спалахнуло в фіналі цієї п'єси, навряд чи зігріє серце християнина, але принаймні підігріє інтерес до проблеми виховання антиклерикальних і антивоєнних смаків, які, втім, виявилися не на часі в момент її написання. Насправді це трагічний фарс 1940 року, створений аргентинським класиком, чия спадщина стоїть в одному ряду з творчістю Хуліо Кортасара. Водевільні ситуації за стилем нагадують Бальзака і Мопассана, драматичні сценки свідчать про вплив Шекспіра, а згаданий фінал відсилає до п'єси На дні Горького, в якому людська трагедія всього лише псує настрій веселій компанії.

Герої у аргентинського автора не кращі - дружина фабриканта, споглядаючи яку «то в декорованому салоні «ролс-ройса», то в золотавому кріслі ложі Великого театру, хто б міг подумати, що ця пані, на чиїх руках сяють такі коштовності, неписьменна грабіжниця», її чоловік, «дурний як пень, щедрий як скнара і вдячний як змія» , її чоловік, «дурний як пень, щедрий як Скнар и вдячний як змія», монструозний синок, підступний слуга, демонічний коханець, священик-хабарник. Одного, немов у класичній драмі, спокушає Фавн, другого застерігає Ангел-охоронець, але всі герої варті один одного, все з таємними помислами, подвійним дном, підступними планами.

Новое время, Ігор Бондар-Терещенко, 27.04.2018