П’ять книг, які врятують від божевілля

П’ять книг, які врятують від божевілля. Гід письменника
Фото: Unsplash

Не з’їхати з глузду героям цих книжок – чи то в психіатричній лікарні, а чи на примарній «волі» - допомагає те, що відповідні заклади з вільним світом укупі – не для душевнохворих.

Іноді в пастку божевілля потрапляють цілком нормальні, здорові люди, з яких щоденна рутина, робочий конвеєр та інші марноти марнот роблять справжніх духовних інвалідів.

Український письменник Ігор Бондар-Терещенко зібрав для НВ STYLE п’ять книг, що оповідають душевні страждання.

Ісабель Альєнде. Там, за зимою. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2018

Історія чілійської жінки, майстерно перекладена Сергієм Борщевським - це справжній калейдоскоп доль і життів, якими багата латиноамериканська культура. Героїня роману не так давно мешкає в нью-йоркському Брукліні зі своїм песиком, викладає в університеті за шестимісячним контрактом, варить юшку, «здатну підняти з могили мерця», і шукає заміну покинутому коханцю. «У свої шістдесят два роки Лусія все ще неминуче плекала дівочі фантазії», - пояснює авторка, а сама героїня мріє завести роман з колегою, який здає їй помешкання, має старого батька і живе з чотирма котами, за домовленістю смсуючи щовечора сусідці «Ще живий». «Я теж, курва», - відповідає та, так само боячись померти на самоті.

 

І лише аварія на засніженій вулиці, яка привела в їхню оселю молоду латиноамериканку, переплела їх долі, не давши збожеволіти на самоті. Наче дивний камертон, вона змушує героїв розповісти свої історії, розказавши свою, з братом-бандитом і втечею на заробітки. Чи кращим було життя її рятівників – одна чіпляла в юності плакат Че Гевари на стіну, «тому що це був братів подарунок, тому що партизан виглядав сексуально й щоб подратувати матір, котра вважала його злочинцем», другий, старий викладач-іпохондрик, мріє «скінчити свої дні, граючи на роялі в товаристві чудових афроамериканців, які зглянуться на нього й приймуть до свого гурту, і він забудеться у ритмах труби й саксофону, оглушений африканським ентузіазмом ударної установки». Утім, читачеві не вдасться забутися серед карнавалу екзотичних історій та пригод, які чекають на трійцю, що несподівано об’єдналася зимової ночі у сонному Брукліні.


Новое время, Ігор Бондар-Терещенко, 20.04.2018