Жінки, шампанське, більярд: П’ять книг про відомих художників

Відомі особи у всіх книжках цього огляду – здебільшого невідомі широкому глядачеві. Їхнє залаштункове, неофіційне життя описано чесно, детально, без ідеологічного надриву.

І якщо були в житті художників жінки, гроші, п’янки-гулянки і дуелі не лише на більярді, то вони вписані в культурний контекст епохи, а не показані авторами виключно заради скандалу.

Український письменник Ігор Бондар-Терещенко зібрав для НВ STYLE п’ять книг, що оповідають про відомих художників.

Арі Турунен. Забуті історії міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністю. – К: Ніка-Центр; Л.: Видавництво Анетти Антоненко

Це розкішно ілюстроване видання – не просто подорож до світових столиць культурна, а докладна розповідь про їх особливості, які полягають не лише в туристичних принадах. Книжка відомого фінського соціолога та письменника, – це насамперед захоплююча екскурсія сторінками історії дев’яти великих міст світу, починаючи від VII ст. до н.е. і закінчуючи сучасною добою. Мілет і Александрія, Паталіпутра, Багдад і Ханчжоу, Флоренція, Ісфахан, Амстердам і Сан-Франциско – усіх їх, як розповідає автор, єднало одне: толерантність і відкритість до сприйняття іншого, що уможливили заможне життя та культурний поступ.

Вільна думка, взаєморозуміння між етносами і державами – ось те, про що мають нагадувати історії цих величних міст. Що ж до творчого потенціалу, до кожне з міст має свій неповторний стиль, детально представлений в ілюстраціях до книги. Сцени з життя на острові Лесбос, портрети видатних осіб – від Архимеда до Клеопатри і Шехерезади – перські мініатюри і середньовічний живопис, аж до сучасних афіш концерту в Сан-Франциско, на яких «у повній гармонії об’єдналися реклама індійської філософії, біт-поезії та рок-музики» - логічне доповнення до розповіді про толерантність світових культур.

Новое время, Ігор Бондар-Терещенко, 13.04.2018