В Києві в просторі PinchukArtCentre, одного з найбільших та найвпливовіших приватних центрів сучасного мистецтва в Центральній та Східній Європі, відбулася презентація книги критика, куратора та публіциста Doroshenko Kostiantyn “За київським часом”. Це збірка есеїв, рецензій та дослідницьких статей автора з 1995 по 2023 рік, присвячених аналізу культурного та соціального життя України. Тексти змушують міркувати про напрямок руху країни в новітньому часі, кристалізацію цінностей, на фронтирі захисту яких стоїть Україна сьогодні. Книга насичена маловідомою інформацією про долі, події, персоналій, у доступній формі апелює до провідних філософських і політологічних течій сучасності, стверджує розуміння суб’єктності України, її історичної приналежності до європейської цивілізації, чутливості до свободи й демократії. Книга вийшла у “Видавництві Анетти Антоненко”.
Частина роботи над упорядкуванням книги та написанням текстів, що увійшли до її першої частини, присвяченої українському мистецтву часу масштабного російського вторгнення, відбулася в резиденції Hub Bucharest від CFImedias за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.
Костянтин Дорошенко відзначає: “В ситуації, коли Росія намагається знищити наш національний ідентитет, а українці дивують світ готовністю вмирати за свободу та демократію, і всередині України, і на міжнародному рівні все більше людей зацікавлені розібратись - хто ми такі, які наші цінності, звідки наша завзятість? В час найжорсткіших блекаутів на моїй батьківщині через російські ракетні атаки я отримав завдяки французькій стороні можливість продовжити роботу, результат якої, книга “За київським часом”, сподіваюсь, додасть розуміння щодо української культури. Окремим надихаючим моментом став візит Міністерки Катрін Колонна до Hub Bucharest, її спілкування з українськими журналістами. У нашій короткій розмові пані Колонна визнала, що для Європи українська культура століттями знаходиться в тіні російських імперських наративів і на часі це виправляти”.
В київській презентації збірки “За київським часом” взяли участь Анетта Антоненко, засновниця “Видавництва Анетти Антоненко”, кавалерка ордену Мистецтв та літератури Французької Республіки, Ксенія Малих, керівниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre, співкураторка виставки Russian War Crimes, Михайло Алексеєнко, художник, переможець премії МУХі 2017 (молоді українські художники), володар головної премії M17 Sculpture Prize (2020 рік), премії глядацьких симпатій PinchukArtCentre Prize 2022. Відеозверненням гостей події привітав Олесь Доній, один із лідерів Студентської революції на граніті в Києві 1990 року, голова мистецького об’єднання “Остання барикада” та Центру досліджень політичних цінностей.
В дизайні обкладинки книги “За київським часом” використаний портрет Костянтина Дорошенка роботи Сергія Майдукова. Це український художник, який на постійній основі співпрацює з The New Yorker, The Guardian, The Financial Times, The Washington Post, DIE ZEIT, The Economist, автор дизайну монети номіналом 5 євро Банку Латвії, присвяченої Україні. Сергій Майдуков - лауреат Special Prize Інституту Еріха Марії Ремарка (2003 р.).
Згідно з правилами Українського інституту книги, який підтримав видання, спочатку воно відправляється до бібліотек по всій Україні. У вільному продажі в книгарнях «За київським часом» очікується з 8 грудня.
Костянтин Дорошенко (Kostiantyn Doroshenko - Wikipedia ) — критик і куратор сучасного мистецтва, автор і ведучий подкасту “Культура всього” на “Українській правді”, запрошений експерт Дослідницької платформи PinchukArtCentre, надзвичайний та повноважний посол Республіки Ужупіс (République d'Uzupis — Wikipédia ) серед мистецьких критиків світу. Лауреат премії Novomedia Awards в номінації “Відповідальна журналістика” (Україна, 2015 р.), премии ім. Микаїла Мушфіґа за внесок у культурний діалог між українською та тюркськими культурами (Азербайджан, 2015 р.).
З відгуків про книгу та автора:
Севгіль Мусаєва, головна редакторка онлайн-видання «Українська правда»: «Критик Костянтин Дорошенко – сам по собі культурне явище для України. Висока експертність і досвід співіснують у його роботі з жагою пізнання й пошуку культурних феноменів в абсолютно різних сферах життя та з безкомпромісністю. В нього відсутній снобізм, притаманний багатьом культурним менеджерам. Але натомість наявні рідкісна для нашого часу рафінована інтелігентність і водночас інтелектуальне бунтарство».
Олесь Доній, голова Центру досліджень політичних цінностей: «У Костянтина Дорошенка – наркотичні тексти. Ти читаєш один, і не зупиняєшся. І не помічаєш, як за обігом відомих прізвищ, галерей, закордонних міст, уприскуєш у себе наркотик автора статей. Ти стаєш “дорошенкоманом”. Провокація вдалася».
Ксенія Малих, керівниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre: «У текстах Костянтина Дорошенка цінним є не лише досвід очевидця, але саме його точка зору: кристалізована крізь досвід і постійне прагнення до самовдосконалення, бажання здивуватися, засвідчити новий виток розвитку української сучасної культури. Ця думка не завжди може бути приємною й популярною, часто може не збігатися з думкою більшості, але Дорошенко завжди пильнує, аби ця думка залишалася актуальною через роки».
CFI Media в Україні: команда CFI, французького агентства з розвитку ЗМІ