Анатолій Дністровий про книжку: “Понтиїзм” — це абсолютно нова книжка в плані української прозової традиції. Це зовсім інший тип розуміння реальності. Письменники мого покоління й попередніх все ж таки більш заангажовані, ми мислимо такими категоріями, як соціальна динаміка, опрацювання і маркування реальності, топосу тощо. Натомість “Понтиїзм” — моделювання футурологічного типу. Пошук перетинів віртуальних і реальних світів витворює направду моторошну картину буття сучасної людини. Можливо, мій час, як прозаїка, уже закінчився й зараз — час саме за такими текстами. Вони містять більше пояснень щодо того, в якій цивілізаційній ситуації ми перебуваємо. “Понтиїзм” — це велика пропозиція докорінно змінити формат мислення.
Анастасія Герасимова про книжку: Актуальність тексту Михеда вражає. В кожному оповіданні є тема, яка б’є по нервах жорстокістю та брудом реальності. Життя аж ніяк не рожеве. Про це кожним рядком Михед нагадує читачеві. Ні, не провокує, не хоче бути месією, що розкриває очі грішникам. Просто констатує. І від цього холоднокровного споглядання виникає заперечення. Хочеться сказати авторові: “Ні, не все так погано! Люди – не такий вже й непотріб!” Сказати легко, повірити у власні слова – з кожним разом все важче. <…> “Понтиїзм” − книга, що мала з’явитись саме зараз. Вона здатна отверезити, вразити. Це антигламур, покладений на повне заперечення національної ідеї війни і насилля. Надії, що буде краще чи інакше в рядках Михеда не відчувається. Проте є невловима ніжність до людей, мерехтливе співчуття, які нейтралізують кров і треш. Адже не на останніх тримається світ, навіть той, що починається “від точки нуль” і найбільше цінує понти.
Ірина Славінська про книжку: “Понтиїзм” містить кілька дуже пронизливих епізодів, які присвячені війні – і саме передчуття війни вражає <…> “Понтиїзм” – це взагалі не автороцентричне письмо <…> “Понтиїзм” як збірка короткої прози дуже мені нагадує такий розкомплексований етюд із різних стилів писання та опису цілковито сконструйованої реальності”
Любов Багацька про книжку: Те, що ми ще зовсім недавно пережили, і те, чим переймаємося нині, здається, дивиться на нас тепер не лише зі сторінок у соцмережах, а й зі сторінок книжки. Михед навіть не перебільшував і не загострював, як це могло видатися читачам рукописів два роки тому, ситуацій, про які писав, бо вони стали реальними, актуалізувалися і ніби питають: і як ми докотилися до того, що перебільшення і злі фантазії стали реальністю?
Олексій Гвоздік про книжку: Кажется, впервые за последние годы мы видим ситуацию, в которой пробы пера означают не откровенную графоманию, а довольно осмысленный и смелый текстуальный эксперимент.
Іван Рябчій про книжку: У Булгакова є кілька повістин – «Дияволіада», «Фатальні яйця», – що дивно нагадують Михедові тексти. Саме тексти, бо рука не наважиться написати «оповідання» або «новели». Це ретельно продумані, нашпиговані кодами, сюрпризами та розгадками замальовки. Ідеї, втілені в текстах. Анекдоти. Анекдот «Лист» і анекдот «Міра». Або, радше, не анекдоти, а такі-собі суфійські оповідки в дусі Ходжи Насреддіна. Авжеж, деякі тексти можуть видатися недописаними, але це ретельно продумана дисперсність, мов позірний безлад у майстерні дослідника.
Див. також:
Нові оповідання в “Кур’єрі Кривбасу”
Нове оповідання з книги “Понтиїзм”
Міні-перформанс “ПОНТИЇЗМ”
Рецензії:
Алексей Гвоздик. Проза отрезанных пальцев, журнал “Вести. Репортер”
Анастасія Герасимова. Війна, яка була завжди, “Культпростір.UA”
Любов Багацька. Книжка, яку “зробив час”, або 25 оповідань про одне слово, “Читомо”
Іван Рябчій. Дисперсний маскарад Михеда
Ірина Славінська. Міра нєт!, журнал “ШО”
Інтерв’ю
Олександр Михед: про амнезію, понти та сучасну українську літературу, “Афіша Одеси”
Відео:
Репортаж телеканалу “Культура” про презентацію книги
Інтерв’ю телеканалу “Медіа Інформ” (м. Одеса), передача “Время Натальи Хохловой-Покровской”
Радіо:
Передача “Добридень” на “Українському радіо”, ведуча Аліна Акуленко
Передача “Знакова постать” на радіо “Культура”, ведучий Василь Шандро
Передача “Книжковий спалах” на “Українському радіо”, ведучий Іван Рябчій
Передача “Літературні читання”, ведуча Ніна Герасименко
Репортажі:
Ярослава Бригадир. А. Михед: “Понтыизм” – жестокая религия, он-лайн видання “Репліка”
Анна Свентах. Iнформаційна війна прийшла і в українську літературу, газета “День”
Божена. Субботний вечер, Одесскій Вестникъ
Фото:
Фото з презентації в театрі “ДАХ” (м. Київ, 3.07.2014)
Фото з презентації в “Книгарні-Кав’ярні” (м. Одеса, 17.07.2014)