Приємно неймовірно, що у Львові читають "львівських" письменників Тимофія ГАВРИЛІВА та Любка ДЕРЕША.
2. Тимофій Гаврилів. «Де твій дім, Одіссею?»
Це нове видання книжки Тимофія Гавриліва «Де твій дім, Одіссею?», яке презентували у Львові наприкінці березня. Автор – відомий блогер, перекладач, теоретик, історик літератури та письменник, у чиєму доробку вірші, есеї, оповідання, романи. Його тексти перекладено багатьма мовами, зокрема – німецькою, французькою, норвезькою, англійською і турецькою.
Перше видання цієї книжки я тримала в руках році десь у 2010, була осінь, і на сходах Львівської Політехніки так хотілося дізнатися разом із автором, а де ж, власне, цей дім? Одіссея і мій. Тепер, коли усе успішно змінилось, і в багатьох із нас з’явилися ворота свого дому, захотілось дізнатися, а що ж змінилося в книзці? Адже написав її неабихто, а знаний інтелектуал, лауреат кількох премій та завсідник львівської кав’ярні-книгарні «Кабінет», такої популярної серед богемної молоді до її прикрого закриття нещодавно.
Отже, ми тримаємо в руках першу частину трилогії, до якої входять також романи «Чарівний світ» та «Вийди і візьми». Роман Тимофія Гавриліва – про одвічні цінності, національне і загальнолюдське, яким у книжці складають пару також ліричність, комізм та інтелектуальний гумор. Події роману віддзеркалюють, а багато в чому випереджають час, і розповідають про мандрівку до себе самого.
4. Любко Дереш. «Остання любов Асури Махараджа»
Зараз я часто замислююся над «побічними ефектами», потойбічними можливостями, гіперреальностями та вічною темою – а чи це все не пов’язує усе одно відсутність великої любові? До себе? Одне до одного? Після огляду збірки, чия назва відсилає до вад слуху, – подумаймо, а чи все бачить наше око? Чи ставить воно людину на рівень з демоном? Ніхто не розповість краще про такі глибокі метафізичні «демонізми» і демонології, ніж львівський письменник Любко Дереш, звісно. Тримаємо на полиці книжку «Остання любов Асури Махараджа» (видавництво «Нора-Друк»). Тим паче, там також ідеться про зміну держави, яка і в нашому світі дуже суголосна з реальністю. А у Львові це ще й стало актуально після кампанії #львівублакитному, що мала актуалізувати проблему аутизму.
Науковий співробітник Асура Махарадж («демон») закохується у дівчину Дашу з Землі, заради якої залишає своє підземне царство. Що ми бачимо? Вічне? Орфея, що йде за Еврідікою вже не у підземелля, а на «поверхню»? У книзці яскраво, чітко й виразно можна простежити, як від кохання «демон» стає людиною. Щось схоже у знаменитому фільмі «Місто Янголів» з Меґ Раян та Ніколасом Кейджем, еге ж? Дія твору відбувається в Нью-Йорку, де також проходять демонстрації та страйки, проте це лише підкреслює масштаб епічності книжки, актуальної для всіх людей, незалежно від місця та часу. Ну і звісно, там є неочікувані повороти і гепі-енди, без яких думаєш чи то Америка не Америка, чи життя не життя.