Книгарня “Є” та Видавництво Кальварія, 21 жовтня, дискусія у межах презентації книжки французького філософа Алена Бадью “Століття”
21 Жовтня 2014
Ален БАДЬЮ [Alain Badiou]
Століття `
Ален БАДЬЮ [Alain Badiou]
Століття `
Учасники дискусії:
- Сергій Гірік, історик;
- Нікіта Кадан, художник;
- Ольга Папаш, культуролог;
- Денис Пілаш, політолог;
- Андрій Рєпа, філософ.
Книжка “Століття” є водночас знайомством з думкою видатного французького філософа Алена Бадью (нар. 1937), а також філософським переосмисленням ХХ століття. Автор прагне дати висловитися самому століттю, його різноманітним практикам, голосам його активістів – політичних, художніх, поетичних, театральних, наукових, психоаналітичних тощо. На переконання Бадью, головна пристрасть, що рухала століття, була «пристрасть реального»: ХХ століття надихалося не мріями, ілюзіями та утопіями, а саме мужністю поглянути реальному в вічі, стати частиною події, перейти до прямої реалізації, винайти щось нове – насамперед «нову людину» замість «старої».
Саме тому все ХХ століття перебуває в парадигмі Війни, епічного зіткнення віч-на-віч, співіснування непоєднуваних речей. Усі активісти століття живуть і творять у фігурі антагонізму, зсередини якого потрібно відшукати нову організаційну дисципліну думки, нове «братерство», нове «ми». Сьогодні, залишаючись вірними пристрасті ХХ століття, нам треба запитати вслід за Бадью: «Що значить «ми» в часи миру, а не війни?».
Ален Бадью – один з найвинахідливіших і найцікавіших філософів у нинішній Франції, мислитель, який за цих часів цинічної покори та академічної спеціалізації винятковий у всіх сенсах. Знаючись на безлічі дисциплін – від математики до психоаналізу, – й надихаючись як Платоном і Кантором, так і Мао та Маларме, його твори відновлюють у найрізноманітніших і захопливих термінах натепер призабуте розуміння філософії – філософії як активістського процесу емансипації і трансформації (Пітер Голвард)