Автор: «Славко ҐРУМ [Slavko Grum]»

Славко ҐРУМ [Slavko Grum]


Славко Ґрум (1901-1949) – словенський драматург і прозаїк, автор науково-популярних нарисів із психоаналізу.

Народився у містечку Шмартно при Літії, згодом сім’я переселилася у Ново место, де минуло дитинство майбутнього письменника.

Вивчаючи у Відні медицину, Славко Ґрум захопився театром. Під час постановки в аматорському гуртку драми словенського модерніста І. Цанкара «Прекрасна Віда» Ґрум зблизився із Йожею Дебелак, яка грала роль красуні-Віди і яка стала найважливішою жінкою в житті письменника, його музою і порадницею. Листи Ґрума до Йожі Дебелак у яких автор звіряє найпотаємніші бажання, страхи і надії, є прекрасним зразком любовно-еротичного епістолярію в історії словенської літератури.

Обравши кар’єру лікаря, Ґрум проходив обов’язкове стажування у люблянських госпіталях. Ще навчаючись у Відні Ґрум зацікавився психоаналізом, свої знання поглибив, працюючи у психіатричній клініці, окремі пацієнти якої стали прототипами його творів.

У 1929 році Славко Ґрум подає на белградський письменницький конкурс щойно написану «Подію у місті Ґоґа» й отримує премію, що стало несподіванкою для люблянського літературного бомонду, оскільки в письменницьких колах Ґрум був мало знаний.

Попри престижну премію словенські театри довго відмовляються ставити цю п’єсу – три роки Славко Ґрум переконує режисерів взятися за постановку п’єси, яка вимагала новітніх рішень, зокрема уведення елементів пантоміми і концепту симультанної сцени.

Великим потрясінням для Ґрума стала відмова керівництва лікарні, що спеціалізувалася на жіночих хворобах, продовжити із ним контракт. Перериваються восьмирічні стосунки із Йожею.

Славко Ґрум переїжджає із Любляни в провінцію, там веде лікарську практику однак нічого вже не пише. На фоні депресії загострюється його залежність від наркотиків, Ґрум робить спробу самогубства.

Помер Славко Ґрум у лікарні від виснажливої хвороби.

Драматичні твори СлавкаҐрума – вершина словенського експресіонізму. 1979 року заснована премія ім. Славка Ґрума, якою нагороджується кращий словенський драматичний твір.

 


Галерея