Анетта Антоненко: «Популізму на дух не виношу»

 

12.04.2024

Анетта Антоненко: «Популізму на дух не виношу»

Анетта Антоненко – видавчиня та засновниця «Видавництво Анетти Антоненко», що спеціалізується на виданні сучасної української (права та промоція в Україні та світі) і світової літератури, знакових праць сучасних філософів, соціологів та політологів світу. Засноване 2013 року у Львові.

 

Як почалася історія Вашого видавництва? Що Вас спонукало до цього?

Неочікуване питання до людини, яка у професії понад 30 років і з них 29 років на посаді директора видавництва.

Особливого поштовху не треба було, як і довгих роздумів. Книжки – моє життя з 3-х років і скоріше було б дивно, якби зараз я опинилась не на цьому місці.

Починалось все з видавництва «Кальварія», де я була одним із співвласників і директором з 1995 року. В 2013 ця ‘історія’ закінчилась сумно і стала мені нецікавою.

А все могло бути інакше. Сталось як сталось, і мені це подобається.


Книжки Вашого видавництва вирізняються незвичними обкладинками. Хто працює над ними?

Історія з гарним розвитком.

Завжди шукала сталого дизайнера для книжок. В цьому питанні дуже обережна і прискіплива до дрібниць. Мені був потрібен дизайнер, який би відчував ‘на кінчиках пальців’ межу між масами та об’єктами в обкладинці і одночасно враховував комерційну складову для продажу і повагу до читача (наприклад, не робив прізвища автора 6 кеглем внизу обкладинки … ну, бо так на його погляд гарно..)

Рішення прийшло несподівано. Любко Дереш, давній друг і автор видавництва (для довідки – співпрацюємо з 2000 року успішно) запропонував придивитись до колажів Вадима Карасьова до книжки «Спустошення», яка готувалась у видавництві до друку. Йшов 2017 рік. От з того часу у нас взаємна любов і повне взаєморозуміння з Вадимом. Його креативність неймовірно мене вражає і в мене не виникає жодного бажання займатись пошуком і експериментами. А головне його надбання те, що він молодий і зухвалий. Це дуже імпонує стилю видавництва.

antonenko_2.jpg

"Ми перейшли ‘межу’ 25-30 новинок в рік, а це явно не входило в наші плани на старті. Й тому необхідно постійно тримати стрій і правильно розподіляти навантаження"

Яким став для Вашого видавництва 2023 рік?


Прекрасним. Оборот офіційний (а ми працюємо лише так) зріс на 328%.

Підтягнулись одночасно всі ланки – і продаж книжок, і фандрейзінг, і продаж прав.

Стало питання долучати в команду додаткові сили.

Робимо ми це дуже обережно завжди, адже команда у нас незмінна вже 20+ років і погодьтесь, що це немало. Це не означає, що ми не впускаємо свіжу кров. Впускаємо, але дуже-дуже обережно. Спочатку приглядаємося, притираємося.

Так було і з Наталією Климчук. Правда, щось приглядались ми трохи довго. Адже епізодично співпрацюємо теж вже давно, десь з 2000-х років. Напевно, обставини мали скластись саме зараз. Бо ‘почути’ від мене запрошення в команду на сталу позицію ой як непросто. Не приховую, що в мене таки авторитарний стиль управління і при всьому цьому – я і чую, і ціную іншу думку і мене можна переконати, але аргументовано. Популізму на дух не виношу.   


Які плани у Вашого видавництва на 2024 рік?

Великі.

Ми перейшли ‘межу’ 25-30 новинок в рік, а це явно не входило в наші плани на старті. Й тому необхідно постійно тримати стрій і правильно розподіляти навантаження. Як директор я прихильник спокійної планової роботи, і жодних форс-мажорів. А для цього в першу чергу треба організовуватися мені, бо команда у нас невелика і ми не плануємо її аж так активно розширювати. Особисто я прихильник проєктної роботи з конкретним результатом в заданих часових рамках (дає ознаки моя базова освіта прикладного математика і досвід в ІТ-сфері).

Про всі наші новодруки завжди можна читати на профілях видавництва. Окрім сайту «Видавництво Анетти Антоненко» має профілі у всіх популярних соцмережах. 

З конкретного. Зміни на сайті в розділі сервісу клієнтів. У нас це досить слаба ланка і потребує вже давно кардинальних змін. Постановка задачі доробляється, і є надія, що зможемо зробити зміни ще в 2024. Хоча процес покращення (яким я особисто його бачу) там не має меж…
 

Якими виданими книгами за весь час діяльності Вашого видавництва Ви пишаєтеся?

Важке запитання для мене.

Всіма книжками, які видає «Видавництво Анетти Антоненко».

Адже мені має бути не соромно ставити своє ім’я на обкладинці. Чи не так?

Ну це, якщо так пафосно.

А взагалі – весь Борхес, Кортасар, Альєнде, Шмітт.

Вони завжди мої незмінні фаворити по життю. Я виросла на цих книжках. І я хочу їх видавати.


Як Вашому видавництву вдалося залишитися затребуваним попри пандемію та повномасштабну війну?

А що тут складного? Коли ми стартували в 2013 році, то однією з провідних задач було створення повноцінного сайту з інтернет-магазином. Тоді українські видавці ще не прокинулись від летаргії, і їх сайти нагадували візитки.

Ми задали високу чисту ноту (до речі, сайт реально 10 років працює дуже надійно) і тепер все дуже красиво у багатьох видавців.

На початок пандемії розуміли, що все перейде в інтернет. Що і сталось. Просто посилили напрямок промоції в соцмережах і процес пішов.

Окрім того, вся моя команда ще з 2005 року працює дистанційно і зрозуміло, що до проблем пандемії ми були готові набагато потужніше, ніж інші.

Війна. Як завжди в таких командах, як наше видавництво, практично все залежить від поведінки лідера. Команда чекала мого рішення менше доби (хоча всі чудово знали, що я особисто зі своїми 2-ма котами могла за добу опинитись в іншій частині півкулі…). Рішення було чітке і зрозуміле – лишаюсь особисто в Києві (хоча в мене близька родина і квартира у Львові), не зупиняємо жодного проекту, видаємо книжки, за роботу отримуємо зарплату, заробляємо на ЗСУ своєю працею). Як показав досвід – рішення було абсолютно вірним.  


Чого бракує нинішнім українським авторам-початківцям?

Освіти. Мало читають. Пишуть свої рефлексії і цього вистачає на 1-2 книжки.

Обмежений кругозір.

Не тримають сюжетної лінії.

Обмежене знання української мови. 


Які книги вплинули на розширення Вашого світогляду?

Видаю те, що розширяє і мій власний світогляд, і світогляд читачів.


Яку книжку Ви зараз читаєте?

Проєктну документацію. Часу навіть на рукописи бракує.

Читаю тільки тоді, коли в дорозі й коли зупиняюсь умовно – ці 2-3 місяці в рік необхідні, аби не вигоряти. Читаю багато різного і дуже швидко, бо з дитинства володію скорочитанням, а це 30-40 сторінок в годину. От і порахуйте скільки книжок можна прочитати за 60 днів.
 

Що надихає Вас продовжувати справу Вашого життя далі?

Моє драйвове життя. Двоє моїх котів.

Азарт. Сміливість. Моя команда.

Це такий life style, без якого я ні дихати, ні жити не можу.

Книголенд