Книги: «Така ж держава, як усі інші. Стисла історія міжнародних відносин США»

Київ, 25-28 квітня 2024

Пропозиція для наших прихильників:

  • -20% на всі паперові книжки,
  • безкоштовна доставка (незалежно від суми замовлення),
  • пропозиція чинна до 28 квітня 24:00:00.

Анотація

Книжку американського історика Воррена А. Коена присвячено міжнародним відносинам США від кінця XVIII століття й до завершення президентства Барака Обами. Автор аналізує зміни в зовнішній політиці американської держави впродовж її історії, взаємозв’язок внутрішньої політики і зовнішньої, вплив американських президентів і високих посадовців на особливості зовнішньої політики США, відносини американської держави з різними країнами світу, її участь у подіях за кордоном і роль у системі міжнародних відносин. Дві третини книжки припадає на ХХ століття, насичене значною кількістю перипетій у міжнародних відносинах.

Передмова до українського видання

Цю книжку я написав 2017 року, невдовзі після того, як Дональда Трампа обрали президентом Сполучених Штатів. Його управління зовнішньою політикою виявилося навіть гіршим за мої найпесимістичніші очікування. Він не знав минулого американської держави, ігнорував поради своїх радників із питань національної безпеки, байдуже ставився до ідеалів, яких прагнула більшість американців, не дорожив альянсами з європейськими й азійськими країнами, важливими для національних інтересів Сполучених Штатів. Керуючись мотивами, яких я не розумів і досі не розумію, Трамп вірив словам Владіміра Путіна, а не повідомленням співробітників американської розвідки. Найгірше ж випало на долю українців, адже Трамп намагався шантажувати українську владу, погрожуючи припинити важливу військову допомогу, якщо українські можновладці не слугуватимуть його політичним потребам усередині США. За ці дії Палата представників згодом оголосила Трампу імпічмент, однак Сенат не підтримав обвинувачення.

Я відчув неабияке полегшення, коли на президентських виборах 2020 року Трампа переміг Джо Байден. Не маючи надто високої думки про Байдена, я знав, що він добре обізнаний у царині зовнішньої політики, що він наблизить до себе радників, яких я поважав, і що він докладе всіх зусиль, щоби знову переконати світ: американський уряд високо цінує свої альянси. Я пишався Байденовою відповіддю на російську агресію проти України, його готовністю спрямувати мільярди доларів на оборону України, його успішним згуртуванням NATO, тим, як він позбувся страху спровокувати ядерну війну з Росією. Утім, варто зазначити, що всередині Сполучених Штатів Байден має незначну підтримку, і вона, мабуть, слабне.

У минулому американці не надто цікавилися міжнародними відносинами. Від Європи й Азії їхню країну відокремлювали два величезних океани, на півночі США межували з Канадою, на півдні – з Мексикою, й обидві ці країни не становили загрози, тож більшість американців не зважали на зовнішній світ, зосереджуючись на внутрішніх справах. Звісно, дві світові війни й «холодна війна» стали явним винятком, бо тоді міжнародних відносин було годі уникнути. Схоже, що нині головні клопоти американців – це інфляція і злочинність, а не війна в Україні, можлива війна в Тайванській протоці чи ядерна зброя в Північній Кореї. До того ж Трамп знову є кандидатом на посаду президента. Він досі не відчуває симпатії до України й захоплюється Путіним. Чимало Трампових прихильників, які домінують у Республіканській партії, стверджують, що американська допомога Україні надмірна. Деякі з них, повторюючи давно відомий рефрен «спершу Америка», вважають, що Сполучені Штати не повинні встрягати у війну між Росією і Україною, бо результат війни не має стосунку до національних інтересів США. Може так статися, що 2025 року Трамп і республіканці знову матимуть цілковитий контроль над управлінням американською державою.

Сполучені Штати схожі на всі інші держави, а американці такі ж, як і інші народи, бо вони так само вчиняють і правильно, і неправильно, і так само керуються тим, що вважають своїми інтересами. Як я демонструю в цій книжці, американці вельми часто зраджували свої ідеали і в себе на батьківщині, і за кордоном. Та коли їхні ідеали й інтереси збігаються, як у випадку допомоги Україні, тоді американці перетворюються на велику силу, що чинить добро. Сподіваюся, що Сполучені Штати й американський народ і надалі протидіятимуть російській агресії, аж поки буде здобуто свободу України.

5 червня 2023 року                                 Воррен А. Коен

Про автора

Воррен А. КОЕН [Warren I. Cohen]

американський історик, який спеціалізується на дипломатичній історії Сполучених Штатів. Він почесний професор Університету Меріленда, округ Балтімор. У 1984 році Коена обрано президентом Товариства істориків американських зовнішніх відносин. Коен отримав ступінь бакалавра у Колумбійському універси... Детальніше