Автор: «Самар ЯЗБЕК [Samar Yazbek]»

Самар ЯЗБЕК [Samar Yazbek]


сирійська письменниця і журналістка – народилася в Джаблі, Сирія, поблизу Латакії, в 1970 році. Вивчала арабську літературу в університеті Латакії. Писала у найрізноманітніших жанрах, це романи, оповідання, сценарії до фільмів, телевізійні драми, кіно- та телекритика тощо. У 2010 році Язбек потрапила до літературної антології «Бейрут-39: Нові писання з арабського світу», тридцяти дев’яти найталановитіших арабських письменників віком до 40 років, обраних за допомогою конкурсу, організованого у рамках Фестивалю літератури та мистецтва у Хей-он-Вай (Велика Британія) та під патронатом ЮНЕСКО.

У 2011 році Самар Язбек взяла участь у народному повстанні проти режиму Асада, а через кілька місяців була змушена покинути країну. У 2012 році вона отримала престижну премію ПЕН/Пінтера «За мужність» за книжку «У перехресному вогні: щоденники Сирійської революції». У тому ж році була нагороджена шведською літературною премією Курта Тухольского та голландською «ОКСФАМ/ПЕН за свободу вираження поглядів». У тому ж році Самар спробувала повернутися на північ Сирії й оселитися в районах, звільнених від режиму Асада. Однак у 2013 році була змушена знову покинути країну через зростаючу загрозливу присутність ІДІЛ у Сирії й оселилася в Парижі. У 2016 році книжка «У перехресному вогні» була відзначена престижною французькою премією «Найкраща іноземна книга». Роман «Блакитна ручка» потрапив до фіналу третього й останнього відбору французької премії «Феміна».

Язбек наполегливо й послідовно обстоює права людини у світі й, зокрема, права жінок у Сирії. У 2012 році вона стала засновницею неурядової організації «Жіноча сучасність задля розвитку», що базується у Франції, яка прагне розширити економічні та соціальні можливості сирійських жінок.

Самар Язбек видала три збірки оповідань, чотири романи та мемуари, присвячені Сирійській революції. Багато її книжок перекладені іноземними мовами.