Пʼять книжок, які допоможуть зрозуміти природу арабо-ізраїльського конфлікту

Напад терористів ХАМАС на Ізраїль, якій призвів до нової війни на Близькому Сході, змусив багатьох шукати пояснення тому, як зовсім маленький — навіть менший за Київ — регіон під назвою Сектор Гази вже кілька десятиліть є ледь не головним джерелом небезпеки для світової стабільності. Військовослужбовець ЗСУ Юрій Мацарський, який до повномасштабного вторгнення працював журналістом і багато часу провів на Сході, зокрема, і в Газі, склав список книг, які пояснюють причини арабо-ізраїльського конфлікту.

Божевільні з Вифлеєма. Усама аль-Ейса

Коли спостерігаєш за зіткненням держав, релігій та ідеологій, дуже легко забути, що всередині цього протистояння завжди перебувають люди. Звичайні люди, які працюють, закохуються, одружуються, виховують дітей, хворіють і іноді навіть божеволіють. Саме про таких людей — старих і молодих, здорових і божевільних мешканців Палестини — розповідає книжка Усами аль-Ейса. Це дуже рідкісний, але і дуже вдалий приклад перекладу сучасної арабської літератури українською мовою. 

Проникнутий містицизмом стародавній Вифлеєм, де іслам сусідить з християнством, де східний базар починається майже біля воріт Храма Різдва Христового, де в старому, як саме людство, кварталі міста стоїть маленька психіатрична лікарня — сам собою цікавий герой для будь-якої книги. А коли до нього додаються персонажі, яких не посоромився б заселити у свої романи Хорхе Луїс Борхес, все стає вкрай цікавим і непередбачуваним.

Доля однієї людини в аль-Ейса чіпляється за долю другої, давні східні міста — не тільки Вифлеєм, хоча він згадується частіше за інші — стають сценами, на яких розгортаються не тільки спектаклі світового значення, але й маленькі радісні, сумні та іноді комічні історії з життя їхніх мешканців. 

 

Читомо, ЮРІЙ МАЦАРСЬКИЙ, 08.12.2023